Godišnja konferencija DIDS – Dan Internet domena Srbije, održala se u beogradskom hotelu Hajat u utorak i sredu. To je čak sedma godina kako se organizuje, a domaćin je i ovog puta bio Registar nacionalnog Internet domena Srbije – RNIDS.
Slogan Živimo Internet… Globalno, bezbedno, lokalno, uveo je veliki broj prisutnih u konkretne panele koji su upravo te tri oblasti redom obrađivali. Veliko interesovanje za ovogodišnji DIDS, potvrđuje čak preko 1.600 ljudi, što u sali, što gledalaca prenosa uživo putem Interneta, koji su ispratili sve panele i diskusije i uključili se putem direktnih pitanja ili preko zvaničnog heštega #dids2016 na Twitter-u. Detalje o panelistima možete pročitati ovde.
Nakon uvodne reči Vojislava Rodića, predsednika UO RNIDS-a, krenuli smo u globalni panel sa čitanjem uvoda Deklaracije nezavisnosti sajber prostora, koja je 20 godina stara, a mlađa tek jednu od srpskog Interneta:
Vi, vlade industrijskog sveta, vi istrošeni džinovi od mesa i čelika, ja dolazim iz sajber-prostora, novog doma uma. U ime budućnosti, tražim od vas iz prošlosti da nas ostavite na miru. Niste dobrodošli među nas. Nemate suverenitet tamo gde se mi okupljamo…
Vodila se priča, kao i proteklih godina, o količini uticaja američke Vlade i nadzor nad IANA funkcijama. DIDS je i ove godine podržao ICANN, neprofitna, privatna američka korporacija, koja nadgleda globalnu raspodelu IP adresa, raspodelu autonomnih sistema i raznih drugih stvari koje su vezane za brojeve i simbole u Internet protokolu.
Učesnici prvog panela su na neki način pozdravljali vest da je američka Vlada konačno posle dvogodišnjih pregovora sa predstavnicima Internet zajednice i regulativnih tela postigla dogovor da nadzor nad IANA funkcijama prenese na globalnu Internet zajednicu, odnosno na ICANN. Gabrijela Šitek, menadžerka za odnose sa zainteresovanim stranama za Centralnu i Istočnu Evropu u ICANN-u je, s druge strane, rekla da ipak treba sačekati 90 dana tokom kojih SAD razmatraju sve aspekte ove odluke i na kraju definitivno odlučuju o nezavisnosti Interneta. Sat vremena i 45 minuta, ipak, nije bilo dovoljno da zaključimo tu odličnu temu, ali je dat vrlo dobar uvod za dalju diskusiju.
More important you become, the more political you must become #iccan #DIDS2016
— Ivan Rečević (@irecevic) March 15, 2016
Slobodan Marković je moderirao panel pod nazivom Bezbedno, na kome su se pretresali trendovi u bezbednosti na Internetu. Panelisti, Nebojša Jokić, načelnik MUP-CERT-a, Gorazd Božič, direktor slovenačkog SI-CERT-a, Filip Vlašić iz HR-CERT-a, Dušan Stojičević iz SEEDIG-a i Sava Savić, pomoćnik ministra trgovine, turizma i telekomunikacija, razgovarali su o domaćem novom Zakonu o informacionoj bezbednosti koji bi trebalo da donese okvir za buduće funkcionisanje CERT-ova, tela koja se bave prevencijom i otklanjanjem bezbednosnih incidenata.
Desila se interesantna stvar – Dok je tekao razgovor o bezbednosti na Internetu, RNIDS je objavio da hakerske grupe pokušavaju da obore njihove sajtove:
Званично објављујемо да је из Немачке био организован #DDoS напад на dids.rs и rif.rs сајтове. Напад је одбијен и проблем решен #DIDS2016
— РНИДС (@rnids) March 15, 2016
Lokalni panel je vrlo živopisno vodio Radomir Marković, a detalje o svojim uspešnim pričama koje su prezentovane na sajtovima sa .rs i .срб domenom, otkrili su nam, između ostalih i predstavnici medijskih kuća kao što su Politika i RTS, ali i Vanja iz ukusbeograda.rs, Krsto iz putujsigurno.rs i Ivan iz mojafirma.rs.
Pauze između panela su posetioci konferencije iskoristili na najbolji mogući način. Neki za podizanje nivoa kofeina u krvi, neki za uvećanje svoje liste relevantnih kontakata, neki za obnavljanje starih saradnji, dok su zvanični DIDS blogeri vredno radili. Jedna od njih je i Aleksandra Petrovski koja je predah iskoristila za istraživanje odnosa domaćih Internet participanata prema ćiriličnom i latiničnom pismu na srpskom Internetu:
RNIDS se pokazao, s jedne strane, kao dugogodišnja relevantana institucija kada pričamo o domaćem Internetu, a, s druge, i kao odličan domaćin i kad su u pitanju nešto neformalniji događaji, što je dokazao i organizovanjem žurke za sve učesnike na kraju prvog dana konferencije.
Drugog dana je organizovan drugi po redu RIF – Regionalni Internet forum, koji je okupio pedesetak relevantnih učesnika i gde se razgovaralo o dosta tema, od e-Uprave, preko autorskih prava, pa do bezbednosti sa aspekta obrazovanja.
Sa nestrpljenjem očekujemo narednu godinu i novi DIDS, a do tada se vizuelno podsećamo kako je sve izgledalo ovaj put.
Izvor: dids.rs, rif.rs, alex5rovski.com, wikipedia.org
Foto: Facebook, RNIDS