Kao što je New Musical Express nedavno rekao, tokom 9oih smo imali običaj da besomučno gledamo TV i recimo, da sedimo satima ispred TVa prateći MTV. Ali, to je bilo pre nego što nam je internet skratio attention span “na nivo hrčka”. Sada su sadržaji koji su statički, pesme koje nemaju video, informacije ili vesti koje nemaju video… samo za marketinšku nišu koja predstavlja ubedljivu manjinu.
Tokom 2014. rezultati istraživanja pokazuju da su stanovnici Srbije i ostalih 5 republika bivše Jugoslavije potrošili po 3 dana života ili 72h na pregledanje videa sa YouTubea a ovi rezultati korespondiraju sa onima iz ostatka sveta. Takođe, 50% stanovnika bar jednom ode na YouTube.
Prvih 5 sadržaja koji se traže su:
- muzika
- video-igre
- sadržaji velikih izdavača
- tutorijali
- klipovi velikih brendova
U međuvremenu, od marta 2014. su na YouTubeu dozvolili i kod nas YouTube oglašavanje, a rast oglašivača je ogroman. U SAD su čak i kreatori najgledanijih klipova ostvarili milionske zarade. Međutim, još uvek zarada ne korespondira u svim oblastima sa brojem pregleda, a pitanje kako naplatiti preglede muzičkih spotova još uvek nije rešeno na zadovoljavajući način.