Želite da pokrenete hotelski biznis? Neki posao u turizmu? Odlično. Sve što treba je da budete prijateljski orijentisani prema gostima. Prema gostima koji imaju novca. Koji će ga imati sve više u budućnosti. Prema Kinezima, Indijcima… i muslimanima! U jeku velike Seobe Naroda iz islamskih zemalja u Evropu, promiče nam činjenica da je najveći proboj učinjen upravo u broju muslimanskih turista u svetu.
Ko ima novac, određuje pravila. Muslimanske zemlje imaju sve više novca, pa imaju i više turista koji su voljni da putuju po svetu. A oni vole da putuju po svetu koji poštuje njihova pravila. I tu su oni koji hoće da se prilagode. Dok zapadni turisti hrle na hinduistički i relaksirani Bali, odmah pored njega nalazi se Lombok, muslimansko ostrvo poznato kao “ostrvo 1000 džamija”, i kako zalazi sunce, brojne saudijske i emiraćanske porodice slušaju molitvu i klanjaju u tropskom raju. Lombok je jedan od centara novog islamskog turizma u svetu, a Indonezija i Malezija se kao zemlje sa puno spomenika i lepom klimom trude da privuku što više turista iz bogatih zalivskih zemalja. Takođe, dok to rade jednom rukom, drugom privlače zapadne turiste na plaže i u diskoteke. Sulejman, 58-godišnji Saudijac, kaže: “Volim da odem na mesto gde uveče čujem azan (poziv na molitvu) sa džamije!”.
Tajland koji takođe ima značajnu muslimansku populaciju, pokušava da ne zaostane, ali ipak je najveći potencijal u Indoneziji koja beleži najveći rast, sa 8,8 miliona turista dok već dobro utemeljeni Maležani imaju čak 25,72 miliona a Tajlanđani čak 26,5 miliona u 2013. godini. Smatra se da če islamski turizam narasti sa 140 milijarde dolara u 2013. na 192 milijardi godišnje 2020. godine, kaže grupa CrescentRating, specijalizovana za muslimanske turiste. Indonezija ima čak 600.000 džamija u zemlji.
Šta je specifično za islamski turizam? Kokteli bez alkohola, 5 poziva na molitvu na razglasu hotela, MTV izbačen sa programa televizija, a nevenčani parovi ne mogu u istu sobu, svuda su strelice koje pokazuju pravac Meke, hrana je halal, a svuda su kopije Kurana. Hoteli koji dobijaju šerijatski sertifikat a označeni su sa od jedan do tri – polumeseca! (Analogija sa 5 zvezdica). Pa ipak, nekim muslimanima smetaju turisti koji su previše “otkriveni” a nekim zapadnjacima smeta to što se mešaju sa pokrivenim muslimanima, pa se planira svojevrsni “aparthejd” gde će biti obeležene zone gde se nemuslimani moraju pokriti i zone gde muslimani moraju da trpe ostale turiste.
Ako vam se čini da ste videli da Bosna već profitira od muslimanskih turista, u pravu ste.