Kandidati za predsednika države moraće 10.000 potpisa da overe kod notara koji će zbog toga raditi i vikendima. Overe potpisa, rukopisa i prepisa radiće samo javni beležnici. Sudovi će to raditi samo u mestima gde notari još nisu imenovani, prenosi RTS.
Dok traje overa potpisa podrške za predsedničke izbore, 152 beležnika, 21 pomoćnik i 238 pripravnika radiće poslove overe prekovremeno i subotom i nedeljom.
Postavlja se pitanje da li bi bilo jednostavnije kada bi se počelo sa upotrebom elektronskog potpisa.
“To je neka daleka priča, elektronski potpis još nije zaživeo. Mi smo imali prilike u zemljama Evrope da vidimo kako to funkcioniše. Postavlja se pitanje da li će ikada elektronski potpis zaživeti u izborima, on je zaživeo u overi ugovora, potpisa, ali ne znam da li u izbornom zakonu postoji elektronski potpis“, kaže predsednik Javnobeležničke komore Srbije Miodrag Đukanović.
Zakonodavac je propisao proceduru šta se dešava sa vlastoručnim potpisom, ali ne i sa elektronskim kvalifikovanim potpisom.
“Zakon o elektronskom dokumentu i Zakon o elektronskom potpisu kaže: ovo vam je olovka sa kojom se potpisujete, a ovo vam je lična karta na kojoj se nalazi kvalifikovani elektronski potpis. Ukoliko želite da onemogućite korišćenje elektronskog potpisa, zakonodavac mora eksplicitno da zabrani, a ono što nije dozvoljeno, to je zabranjeno“, navodi Zoran Torbica, internet konsultant.
Da razmotre i ovu mogućnost, stranački aktivnosti imaju još malo vremena. Uz odgovarajuću softversku, ali i zakonsku podršku, možda će elektronski potpis postati uobičajen i na izborima.
Najdalje u upotrebi elektronskog potpisa otišla je Estonija. Tamo ne samo da se prikupljanje podrške radi putem interneta nego je čak i glasanje onlajn.
Izvor: rts.rs