Ko su biznis anđeli, šta je njihova uloga i kako mogu da promene nabolje živote miliona ljudi, saznali smo na “Bootcampu za anđele”, održanom u Impact Hubu Beograd
U Imact Hubu Beograd prethodne nedelje održan je “Bootcamp za anđele”, gde su se okupili svetski, ali i domaći stručnjaci u oblasti investranja poput Marca Nanninija (Marko Nanini) – impakt anđela, preduzetnika i CEO Impact Huba Milano, i Jona Baera (Džon Bajer), serijskog investitora.
Glavni motiv da se ovaj trodnevni bootcamp održi u Beogradu bila je činjenica da u našoj zemlji postoje perspektivna startap preduzeća, dakle preduzeća koja imaju veliki potencijal za rast i razvoj i mogla bi da osvoje i domaće i međunarodno tržište s jedne strane, dok s druge strane postoji takozvana investiciona rupa u ranoj fazi razvoja startapova. O ulozi Impact Huba u prevazilaženju te “rupe” i širenju mreže biznis anđela razgovarali smo sa Gaiom Montelatici (Gajom Montelatiči), suoosnivačicom Impact Huba Beograd, biznis anđelom i organizatorkom ovog događaja.
– Mi u Impact Hubu ulažemo sve da povećamo spremnost anđela (investitora) da investiraju, kao i da kreiramo startape vredne investiranja, koji će dugoročno učiniti pozitivnu stvar za ekonomiju, osnivače, zajednice, potrošače, preduzetnike, preduzetnice i stanovništvo. Imamo “bifokalna sočiva” koja mogu da vide i razumeju prilike, izazove i resurse iz dve perspektive: perspektive anđela i perspektive startapa. Ovoga puta bavili smo se pitanjem kako da investitor prepozna perspektivan startap u ranoj fazi razvoja, kada mu je potrebna sasvim mala investicija da bi došli do sledećeg nivoa – objašnjava Gaia Montelatici (Gaja Montelatiči).
Naime, i kod nas i u svetu investitori uglavnom ulažu u strtape kada su već dostigli određeni stepen uspeha. Tada su investicije velike, a rizik ulaganja manji. Problem je što se investitori teško odlučuju da podrže startape u ranoj fazi, kada im je potrebna mala investicija, koja kod nas iznosi od 20 do 250 hiljada evra da bi se podigli do drugog, višeg nivoa.
Biznis angeli nisu iz kruga prijatelja ili porodice, oni su prvi pravi invetsitori koji prepoznaju rizik u ranoj fazi i vide svoj interes u tome da ulože svoj novac i “know-how” u podrzavanju rasta startapa. Takođe, nisu ni banka, jer startap ne treba da im vraća uloženi novac. Anđeli dobijaju svoj novac nazad kada startap u koji su uložili uspe da se proda. Oni preuzimaju deo rizika, ali su zato i deo uspeha. Ako oni u ranoj fazi startapa prepoznaju priliku i investiraju, može se dogoditi da zarade ogromno bogatstvo. Startapi i njihovi anđeli zajedno rastu i potom dele uspeh.
– Ovaj bootcamp zapravo je imao za cilj da potencijalnim biznis anđelima u Srbiji pomogne da savladaju praksu koja im je potrebna da se upuste u investiranje, da im omogući konekcije i mreže kako bi smanjili rizik ulaganja, te ulagali sa više samopouzdanja – objašnjava naša sagovornica.
Mnogi startapi bi, zahvaljujući upravo početnim domaćim investicijama, opstali, uspeli i dobili priliku da postanu prepoznati na međunarodnoj sceni. To je, između ostalog, i karika koja nedostaje da bi strani investitori uzeli u ozbiljno razmatranje naše startape. Ako su oni prepoznati i validirani u lokalnom ekosistemu, onda je to određena garancija da taj startap zaista ima potencijala i vredi u njega dalje ulagati.
– Širenje mreže domaćih biznis anđela povećalo bi broj uspešnih preduzeća kod nas, smanjilo nezaposlenost, pozitivno uticalo na razvoj privrede i, najzad, pružilo priliku tim biznisima da postanu međunarodno relevantni – zaključuje Gaia Montelatici.
Glavna poruka ovog bootcumpa potencijalnim biznis anđelima bila je da imaju priliku da budu deo “velike stvari”, koja će promeniti nabolje živote miliona ljudi širom sveta. Da omoguće malim startapima da ih za pet do 10 godina kupi džim poput Googlea ili Facebooka…
A svu podršku potrebnu biznis anđelima, kao i samim startapima, kompetentno i pouzdano pruža Impact Hub Beograd.