U nekoliko proteklih godina, a posebno krajem 2015. godine, kada je Zakon o platnim uslugama stupio na snagu, stvorili su se svi preduslovi za digitalizaciju u bankarstvu. Uprkos sve učestalijim reklamama banaka, tekstovima sa ovom temom i sve boljom ponudom na bankarskom tržištu, ovo je proces koji traje. Čini mi se da korisnici bankarskih usluga još uvek nisu svesni svih prednosti koje im digitalizacija donosi.
S jedne strane, imamo banke koje svoje poslovanje treba da prilagode novim tehnologijama, a sa druge strane imamo korisnike bankarskih usluga koji treba da se prilagode novom načinu poslovanja. Pri tom treba imati u vidu da je struktura tih korisnika takva da, uglavnom, teško prihvataju promene. Nove generacije, tzv milenijalsi, koji stasavaju uporedo sa razvojem novih tehnologija, još uvek nisu u prilici da budu korisnici bankarskih usluga, bar ne bez prisustva roditelja, tako da se potpuna digitalizacija može očekivati tek za 5 do 10 godina.
U međuvremenu je na svima nama koji radimo u finansijskim institucijama, kao i svima onima koji su na bilo koji način povezani sa elektonskim poslovanjem, zadatak da vršimo permanentnu edukaciju korisnika i propagiranje ovog načina poslovanja.
Prvi korak za većinu novih korisnika najčešće je uvid u stanje po računima, što je ujedno i najjednostavnija opcija sa kojom će se susreti odmah po aktivaciji e/m bank paketa.
Iz svog iskustva mogu reći, da oni koji učine ovaj prvi korak, koji je krajnje jednostavan, kasnije nastave da koriste elektronsko bankarstvo.
Sledeće na redu najčešće bude plaćanje računa. Na ekranu se pojavljuje obrazac naloga za prenos, gde je potrebno uneti šifru plaćanja, iznos i primaoca (naziv i broj računa), model i poziv na broj odobrenja. Potvrda transakcije najčešće bude uz odgovarajući kod koji stiže na mobilni telefon ili mejl. U svakom momentu se može izvršiti pregled transakcija za određeni vremenski period ili odštampati promet po računu.
Još jedna od mogućnosti koje banka nudi u okviru e/m bank paketa je kupovina ili prodaja deviza po znatno povoljnijem kursu, nakon čega korisnik prenosi sredstva na željeni račun…
Kada jednom započnete, mogućnosti će vam se nuditi same. Pitaćete se zašto ste do sada propuštali sve pogodnosti koje vam digitalizacija nudi.
Besmisleno je provoditi život čekajući u redovima (pri tom ne mislim samo na redove u bankama), plaćajući provizije koje su nekoliko puta veće na šalterima nego elektronski, usklađivati svoje obaveze sa radnim vremenom različitih institucija, kada sve to možemo, uz jako malo truda, završavati na daleko komforniji način – iz udobne fotelje, u toplini doma, uz šolju (ili čašu) omiljenog napitka… Treba li još da nabrajam? Pomislite samo na hladne zimske dane koji su i dalje pred nama, sneg koji se topi, saobraćajne gužve, a sve možemo završiti sa jednim ili dva klika, u vreme koje nama odgovara, sa mesta koje sami izaberemo, uz potpunu privatnost, koja nije uvek moguća na šalteru, na način koji sami izaberemo.
Autor: Marijela Miletić
Rođena 1971. godine u Gornjem Milanovcu. Diplomirala menadžment u oblasti poslovnih finansija na Fakultetu za pravne i poslovne studije “Dr Lazar Vrkatić” u Novom Sadu. Zaposlena u Credit Agricole Srbija na radnom mestu Rukovodioca Filijale. Od 2008. do januara 2015. radila u Srpskoj banci kao Zamenik direktora ekspoziture. U periodu od 2003. do 2008. u Kulskoj banci a.d. na više različitih radnih mesta. Svoju profesionalnu karijeru započela 1995. godine u NBJ ZOP ekspozitura Gornji Milanovac, sve do gašenja ZOP-a, 2002. godine