I dok se čeka da se peer-to-peer pseudotaksi servis Uber proširi na ceo svet (ili ne? Možda će ga država zaustaviti kao Airbnb u Barseloni, ili će ih konkurenti, taksisti, zaustaviti silom, kao i Meksiku ili Francuskoj?), procureli su podaci o finansijskoj konstrukciji Ubera. Tj. o prihodima, da budemo precizniji.
Kako pokazuju podaci koji su procureli u javnost o novoj rundi ulaganja, Uber nastavlja da se širi i sve više profitira od usluge koju nudi. Vrednost rezervacija prevoza bi do kraja 2015. mogla biti tri puta veća nego do sada na svetskom nivou, a nastavak rasta predviđa se i u sledećoj godini.
Priča o Uberu i njegovom širenju u svetu dobila je konkretne obrise izlaskom podataka za koje nije bilo predviđeno da dopru do javnosti. Zaslugom Reutersa, do javnosti su ipak došli, a pokazuju da će vrednost rezervacija prevoza na svetskom nivou do kraja godine biti tri puta veća nego lane, sa skokom na 10,8 milijardi američkih dolara. Samim time, procenjuje se da će se Uber ove godine okoristiti s oko 2 milijarde dolara. Ako je procena tačna, biće to potvrda nastavka Uberovog rasta, koji je doveo do toga da sada vredi više od 50 milijardi dolara.
Dosadašnji podaci o vrednosti rezervacija prijevoza pokazuju da je rast sve brži, sa 687,8 miliona dolara tokom 2013., a 2,91 milijardom dolara lane, dok se za narednu godinu predviđa skok na 26,12 milijardi dolara. Od te svote, Uber za sebe zadržava 20 posto, a podaci o rastu biće korisno oružje na koje će se moći osloniti tražeći nove ulagače.
Podaci koje je objavio Reuters preuzeti su iz dokumenta koji se bavio upravo predstavljanjem ulagačima, a s usmerenjem na brojem ljudi bogato kinesko tržište, pripremili su ga kineski bankari, pritom sarađujući s Uberom. Kako je reč o dokumentu koji je trebao da ostane povjerljiv, iz Ubera ga nisu komentarisali. Reuters je preneo reči glasnogovornice da se ne nameravaju baviti glasinama pa ne znamo koliko izneseni podaci znače u ukupnoj finansijskoj slici, za koju se ranije ovoga leta pričalo da nije blistava s obzirom na to da se puno i troši.
Bez obzira na troškove o kojima se nagađa i sveukupnu finansijsku sliku koja nije poznata, dokument za kojega se do sada nije znalo ukazuje na to da se Uber ipak sve bolje nosi s preprekama. Ima ih u krajevima sveta do kojih je već došao, poput severa Kalifornije, ali i tamo gde ga još čekaju, s manje ili više raširenim rukama hrvatskih političkih stranaka ili “pozdrava” sa stisnutom šakom beogradskih taksista.
Sličnih priča ima i drugde, ali to dolazi s teritorijom kojom se Uber kreće, s taksi prevoznicima koji su se odomaćili u gradovima i gledaju ispod oka na uslugu koja se bori za dobar deo njihovog kolača.
Izvor dela teksta: netokracija.com, Ivor Krapac