Niskobudžetne kompanije sa e-narudžbom i e-plaćanjem karata? Možda ovaj drugi deo, ali nekako postaju sve manje niskobudžetne. Možda im je niskobudžetni segment tržišta bio prioritetan kada su se etablirale, ali sada kao da klasične kompanije sve više prihvataju low-cost način razmišljanja i e-prodaju, a niskobudžetne se približavaju full-fringe kompanijama.
Kvalitet ima i cenu, i to su i niskobudžetne kompanije shvatile. Mnoge od njih su povisile cene svojih usluga da bi se poboljšala usluga, kaže studija WhichAirline.com. Trend povećanja cena je dramatičan, pa je najviše poskupeo EasyJet, jer je skok cena veći od 15 eura. 2013. godine je prosečna karta u jednom pravcu kod EasyJeta koštala 72,97 evra, a 2014. čak 87,44 evra. Očekuje se da bude i više ove godine.
EasyJet je dodao još jedan čekirani prtljag bez plaćanja, promene karata ili prioritetno ukrcavanje. RyanAir je poskupeo(od 2013. na 2014. godinu) sa 58,45 evra na 65,67 evra i najavio je fokusiranje na porodice, a zanimljivo je da sada nude grejače za vodu i pogodnosti za bebe. WizzAir je nažalost poskupeo skoro sve karte za 10 evra bez promene kvaliteta ili usluga.
Kako je krenulo, možda će vožnja autobusom ili vozom ponovo postati konkurentna avionima.