IEEE, najveća svetska tehnička stručna organizacija posvećena unapređenju tehnologije za čovečanstvo, predstavila je “Generation AI: Istraživanje milenijalaca, roditelja generacije Alfa dece“. Istraživanje je sprovedeno na uzorku od 600 roditelja starih između 20 i 36 godina, koji imaju barem jedno dete mlađe od sedam godina.
Istraživanje pojašnjava kako roditelji, milenijalci s decom Alfa generacije (oni sedam godina ili mlađi), misle da će odrastanje u interakciji s tehnologijom veštačke inteligencije uticati na živote njihove dece.
Od 2010. Alfa generacija smatra se tehnološki najizloženijom generacijom, a očekuje se da će se veštačka inteligencija infiltrirati u gotovo svaki aspekt njihovog života.
Dobijanje vozačke dozvole je novi nivo samostalnosti za tinejdžere, ali s autonomnim automobilskim tehnologijama na vidiku, istraživanje je pokazalo kako su roditelji nešto nervozniji kada im se dete vozilo po prvi put samo (31 posto), nego kada se njihovo dete po prvi put vozilo u autonomnom automobilu (25 posto). Međutim, 44 posto roditelja jednako je zabrinuto u oba slučaja.
Stručnjaci tvrde da će AI moći kontrolisati pametne uređaje koji podržavaju fizičko, emocionalno, socijalno i mentalno zdravlje – od nadzora i pomoćnih uređaja kao što su inteligentne hodalice do svakodnevne robotske pomoći. Oko dve trećine roditelja milenijalaca (63 posto) bi radije da im AI pomaže da žive samostalno u svojim zlatnim godinama, dok bi se samo 37 posto više volelo osloniti na vlastitu decu, pokazalo je istraživanje.
AI kućni ljubimci koji mogu identifikovati, pozdraviti, slušati i zabavljati porodicu su takođe u bliskoj budućnosti. Gotovo polovina (48 posto) roditelja generacije Alfa dece kažu da bi detetu verovatno pre kupili ljubimca robota nego pravog ljubimca ako ono bude tražilo ljubimca. Osim toga, očevi (55 posto) će pre nego majke (42 posto) kupiti robota svojoj deci.
Takođe, roditelji milenijalci su u 40 posto slučajeva izjavili da bi radije, s obzirom na napredak tehnologije, uzeli robota kao zamenu za pravu dadilju.
Da bi zabavili ili angažovali svoju decu, roditelji koriste aplikacije i uređaje koji se zasnivaju na veštačkoj inteligenciji. Čak 44 posto kaže da tako povećavaju i vlastiti fokus. Osim toga, iako dve trećine (64 posto) roditelja kaže da im AI i druge tehnologije daju više vremena za druge stvari, dve trećine (63 posto) se slaže da tehnologije, uključujući AI, smanjuju količinu kvalitetnog vremena koje provode s decom.
Roditelji se slažu da AI i druge tehnologije minimiziraju njihove frustracije u vezi odgajanja dece. Tako dva od pet roditelja ima ‘potpuno ili puno poverenje’ u mogućnost AI-a da dijagnostikuje i leči decu ako se razbole, dok gotovo polovina ima ‘nešto poverenja’.
Igračke i AI aplikacije koje se trenutno razvijaju imaju mogućnost reagovanja na ljudski jezik i ponašanje deteta ili omogućavanje praćenja i poboljšanja učenja vokabulara u stvarnom vremenu. Prema istraživanju, većina roditelja (80 posto) kaže da AI tehnologija povećava očekivanja da će njihova deca učiti brže i više nego što su oni sami, dok ih 20 posto ima jednaka ili manja očekivanja. Osim toga, tri četvrtine (74 posto) roditelja kaže da bi razmotrili AI učitelja za svoje dete.
Mnogi stručnjaci veruju da inženjerstvo vodi u bezbroj aktivnosti koje menjaju svet, od istraživanja svemira, dronova i kompjuterske nauke, do zdravlja, medicine i biologije. Oko tri četvrtine roditelja generacije Alfa dece (74 posto) kaže kako će podsticati dete da barem malo uči i krene u karijeru inženjerstva.
Izvor: zimo.dnevnik.hr