Saradnja Vlade i građana i bolja e-uprava je nešto čemu teže sve zemlje u svetu, nezavisno od meridijana na kome se nalaze. U tom smislu, Kolumbija je načinila značajan iskorak uvođenjem sajta „Urna de Cristal“ („Urna od kristala“) koji treba da natera građane da svoje primedbe, sugestije i predloge pošalju elektronskim putem, transparentno, kao kada ubaciju papiriće u urnu odnosno vazu koja je provida. Dakle, bez mahinacija.
Šta kolumbijski građani mogu da urade sa ovim sajtom? Pa, mogu sledeće:
- Da se informišu. Urna od kristala nije portal vladinih novosti, ali se može preko njega informisati o radu vlasti, i učestvovati u radu vlade. Vlada ovim sajtom moli građane da prepoznaju njene inicijative, ali i da učestvuju u procesu donošenja odluka.
- Da učestvuju u kreitanju politike vlade. Upravo to proizilazi iz prethodnog, kada se građani informišu oko toga šta se sprema od zakona i u državnoj upravi, onda mogu i da vide da li se vlada kreće u lošem smeru ili da li je nešto promaklo zakonodavcima, i da upozore na propuste i iznesu svoje predloge (nalik na Island i praksu davanja predloga vladi). Naravno, ako nemate zamerke i ne učestvujute, kako će vlada znati da treba nešto da promeni? Neće i nastaviće u istom smeru.
Urna od kristala ima tri tipa pitanja:
- upite – građanin pita, vlada odgovara
- pedagoška pitanja – vlada bez postavljenog pitanja objašnjava na pedagoški način građanima svoje odluke i raspršuje im sumnje
- učešće – građanin predlaže nešto vladi koja to stavlja na javnu raspravu da se vidi da li politika treba da ide u tom smeru
Građani bez pristupa internetu mogu da učestvuju na sledeći način:
- Radio
- Televizija
- Call-centar
- SMS
- USSD
Građani sa pristupom internetu mogu da učestvuju na sledeći način:
- Veb sajt
- Newsletter
Dijego Felipe Gomes (Diego Felipe Gómez), koji radi za vladu u ovoj oblasti, kaže:
„Pre 2012. Vlada nije imala solidnu komunikaciju sa građanima posredstvom društvenih mreža i medija. Participacija građana i interakcija sa građanima, iako su bile važne, nisu bile prioritet vlade. Kolumbijska vlada nije imala jedinstvenu digitalnu strategiju, politiku uređivanja, kao ni tim da koordinira sve napore. Sumirano, država nije napravila odlučujući skok od komunikacije prema interakciji. Zato su stvorene Urna od kristala (Urna de Cristal) i Fuerza de Tarea Digital („digitalna jedinica za zadatke“, analogija sa vojnom jedinicom). Urna je postala vodeća platforma za transparentnu participaciju građana i ona omogućava da svaki građanin koji je postavio pitanje dobije i svoj odgovor. Urna promoviše interakciju, 2013. godine je bilo 302.000 interakcija sa građanima. Bitna je borba protiv korupcije koja je naš fokus. Fuerza de Tarea Digital treba da poboljša percepciju predsednika i vlade u očima građana preko digitalnih medija, a to je akcija koju su pokrenuli Kabinet Predsednika i Ministarstvo za informacione i komunikacione tehnologije. 89% pitanja smo pozitivno odgovorili, po mišljenju građana. Imamo puno uspešnih kampanja, u vezi sa proizvođačima kafe, promociji mira u zemlji, dovođenju tekuće vode i interneta u udaljene seoske krajeve. Iskustvo nam je vrlo pozitivno!“