U hotelu Metropol Palace 15. septembra okupiće se medijski i telekomunikacijski lideri iz celog regiona na regionalnoj konferenciji o trendovima u telekomunikciji i medijima “Digital 2015“, koju organizuje Color Press Grupa.
Kompletan program i način prijave pronađite OVDE
Jedan od učesnika panela “Spoljna politika, međunarodni odnosi i društvene promene u eri socijalnih mreža i novih medija” je i Srđa Popović, izvršni direktor Centra za primenjenu nenasilnu akciju CANVAS, politički aktivista, gostujući predavač na univerzitetima Harvard i NYU.
Vaša organizacija edukuje aktiviste širom sveta o nenasilnoj borbi protiv diktature. Kolika je tu uloga interneta?
– Internet nam je olakšao život na mnogo načina. Znanje i informacije mnogo brže putuju, koliko god da se to nekome sviđa ili ne. Sve to menja i način na koji radi moja organizacija. Više ne morate da sednete u avion i odete negde kako bi se sastali sa nekim na drugom kraju sveta. Isto tako, internet čini dostupnim iskustva drugih koji su se pre vas suočavali sa istim ili sličnim problemima. Najveće obrazovne institucije često se odlučuju da drže predavanja bez fizički prisutnog predavača u učionici, upravo zbog toga što im tako nešto omogućava internet. Moja organizacija Canvas upravo sa Univerzitetom Harvard ove godine lansira prvi u potpunosti online kurs o načinu izgradnje političkih pokreta. (program možete pogledati OVDE)
Da li se slažete sa tim da “Arapskog proleća” ne bi bilo da nije učestvovala zajednica sa društvenih mreža?
– Tu se neću složiti, jer primenom analogije to bi trebalo da znači da su uzrok “Arapskog proleća” društvene mreže, a ne revolt građana na sve ono što su godinama proživljavali. Isto tako, bilo bi pogrešno reći da društvene mreže nisu odigrale važnu ulogu. Arapsko proleće je prvi primer da je aktivizam na pravi način kanalisan kroz društvene mreže, čime je samo potvrđeno ono što smo svi naslućivali, a to je da takvoj vrsti autoritarnih režima istekao rok trajanja.
Koliko se u svetu ozbiljno shvataju ponašanja političara na društvenim mrežama? Da li statusi i postovi mogu da naruše političke odnose između država?
– Aktivnosti političara na društvenim mrežama sve više dobijaju na značaju, i u budućnosti će taj značaj rasti. Najveće svetske agencije veoma često kao izvor za vesti koriste postove političara na twitter-u. Samim tim, postovi imaju veliku političku moć, ali mi se čini da su oni u ovoj fazi više okrenuti pozitivnim vestima nego objavama rata. U kampanji u SAD izborni štabovi do detalja analiziraju profile svojih protivnika na društvenim mrežama, u nadi da će pronaći nešto što će im koristiti. Društvene mreže polako počinju da igraju značajnu ulogu i u politici u Srbiji. Ono što generalno volim kod političara na društvenim mrežama jeste što je to poslednje mesto gde možete da vidite kakav je neki političar i šta on zaista misli, bez uticaja savetnika, stručnjaka i raznih spin doktra. Sve to pod uslovom da znate da je taj političar vodi svoj profil, što se lako provali.
Detaljan program, kao i kako je moguće obezbediti učešće na konferenciji možete pogledati OVDE.