Džejson Alan Snajder iz AdWeek-a napisao je objavu u kojoj se kaže da marketari prvenstveno moraju targetirati veštačku inteligenciju, odnosno robote.
Nije stvar da marketari treba misliti o robotima, odnosno o veštačkoj inteligenciji kao o stvarnom cilju, već kao o svojevrsnim čuvarima ciljanih kupaca.
‘Svi roboti prikazuju šal koga su slični korisnici kupili da ide uz te rukavice koje ste upravo naručili. Svi roboti znaju da je vreme za večeru, pa vam prikazuju restorane na putu ka vašoj kući’ rekao je Snajder.
Ova činjenica se sve više odnosi na naš svakodnevni život. U suštini, skoro sve prikazano na digitalni način najverovatnije je mašina izabrala. Mašina koja je isprogramirana da razmišlja i izabere ono što treba da se prikaže. S druge strane, ta ista mašina zasniva svoje izbore za vas u odnosu na informacije koje poseduje o vama, od vaše lokacije iz IP adrese, pa sve do liste stvari koje ste lajkovali na bilo kojoj društvenoj mreži.
Snajder ne govori o pravim robotima, već o algoritmima koji sortiraju i biraju najkorisniju od ogromne količine informacija. Ovi alati postaju sve više sofisticirani, pa marketari moraju početi da se prilagođavaju kako bi targetirali ove svojevrsne ‘čuvare ekonomije’ ukoliko žele da pogode ciljnu grupu.
Kako se ovo radi je i dalje pomalo tajna, ali Snajder ima par generalnih sugestija. Jedna od njih je i pravljenje svoje poruke koju će primetiti i ljudi i mašine. To se postiže jednostavno – ekskluzivnom, drugačijom, veoma dobrom novom idejom, što se, složićemo se, retko dešava.
Najvažniji savet je – Kontrola ekosistema. Vaš brend neće biti u mogućnosti da stvori sopstveni sistem za dolaženje do korisnika. Ne možete izgraditi novi Amazon, ali umesto toga možete ga koristiti i učiti od njega. Ili bilo koji drugi eCommerce sistem. Kontrolišite i krojite svoje marketinške akcije tako da se vaš brend pojavi visoko na listi ‘sličnih proizvoda’ ili ‘korisnici su kupili još i…’. Mnogo je lakše naterati Apple, Facebook, Pinterest, Google… da vas primete, nego da se takmičite sa njima.
Kako god ih nazivali – robotima, veštačkom inteligencijom, algoritmima – oni se sve više pitaju kada je reč o digitalnom marketingu i ekonomiji i putem ovih alata može se napraviti razlika. Razlika u tome da li će vaš proizvod uistinu biti viđen od strane korisnika potencijalnih kupaca, ili će nestati u hiljadama drugih neslavnih pokušaja.
Stoga, vaš marketing treba da se potrudi ne bi li dobio njihovu pažnju.
Izvor: socialmediatoday.com
Foto: pixabay.com