WhatsApp, Viber, Snapchat – sve su aplikacije koje imaju svoje prednosti. Šta je to što izdvaja Telegram? Najsigurniji je.
Na svojoj Secret Chat opciji Telegram koristi end-to-end enkripciju i ne ostavlja tragove na serverima. Svi tragovi, na oba uređaja nestaju jednostranim brisanjem istorije (ako želite nastavak komunikacije) ili brisanjem celog razgovora. Ali verovatno najbolji momenat je self-destruct timer koji može da se postavi na jednu do 15 sekundi, 30 sekundi, minut, sat ili nedelju dana. Self-destruct mora biti potvrđen od oba učesnika razgovora. A to je upravo i maksimum učesnika u ovoj vrsti razgovora – 2. Mnogima verovatno ovaj feature neće odgovarati, ali jasno je da se povećanjem broja učesnika smanjuje sigurnost. Zato nije dozvoljen ni bilo kakav forward poruke drugim osobama.
Ukoliko razmenjujete osetljive informacije, lične podatke ili ste jednostavno paranoik, ova aplikacija pružiće vam maksimalnu moguću zaštitu. Aplikacije društvenih mreža u poslednje vreme postale su česta meta napada hakera. Države koriste društvene mreže kako bi došle do tuđih podataka, poruka i razgovora. Razlog velikog rasta Telegrama je nepoverenje koje korisnici imaju prema velikim platformama, a koje je nastalo kao rezultat objava Edvarda Snoudena da velike kompanije kao što su Apple, Google i Facebook sarađuju sa NSA. Kreatori Telegrama kao jedinu opasnost navode slučaj kada hakeri preuzmu celu administrativnu vlast na uređaju koji pokreće aplikaciju.
Naravno, u sklopu običnog razgovora, moguće je napraviti grupu koja može da sadrži čak 1000 učesnika i moguće je napraviti kanal – public koji svako može da pronađe u pretrazi i private kojem se može pristupiti samo preko invite link-a. I u Secret Chat-u, standardnom, grupnom, kao i preko kanala mogu se slati slike, muzika, video, snimljen govor, fajlovi, kontakti, lokacije. Telegram je, naravno, moguće instalirati na Android i iOS platformama, ali i na Windows-u što se može dopasti nekim dedama poput mene. Trenutno aplikaciju koristi oko 60 miliona ljudi koji dnevno pošalju 12 milijardi poruka. Telegram je dostupan na engleskom, španskom, nemačkom, italijanskom, holandskom, portugalskom, korejskom i arapskom jeziku.
U prvi mah, Telegram deluje veoma pogodan za nemoralne ili čak nelegalne radnje. Teško je uvideti korist od Telegrama u Amsterdamu. Međutim, najgora reklama je što ga je Islamska država preporučila svojim članovima i pristalicama. Prošlog novembra Telegram je objavio da je blokirao 78 kanala koje je koristio ISIS, ali kako kažu osnivači neće dozvoljavati „politički motivisanu cenzuru zasnovanu na lokalnim restrikcijama slobode govora“ i da će uvek biti dopušteno „mirno izražavanje alternativnih mišljenja.“
Aplikacija bi u Srbiji mogla da se dopadne rusofilima. Telegram su osnovali Pavel i Nikolaj Durov, braća iz Sankt Peterburga, ujedno osnivači najveće društvene mreže u Evropi VK, koja ima preko 100 miliona korisnika. Mlađi Pavel, napustio je državu u aprilu 2014. godine posle tvrdnji da su njegovu kompaniju VK preuzeli Putinovi poltroni. On je prethodno javno odbio da preda podatke o ukrajinskim demonstrantima i blokira nalog Alekseja Navalnog na svojoj društvenoj mreži. Umesto toga je na svom profilu napisao da su takvi zahtevi nezakoniti.
Durov je pre toga u svojoj zemlji etiketiran kao „Mark Zakerberg Rusije“, a čak je izrazio ponos prema Rusiji kada je primila Snoudena, kojem je inače, 2013. ponudio posao u VK.
Sve u svemu, Telegram nije jack of all trades kao Viber ili WhatsApp, nego niche sa jednim jakom osobinom – killer feature kao što je Secret Chat i na tu kartu igraju.
Foto: balkanandroid.com
Screenshot: facebook.com