Ono što je bilo javna tajna i donekle komplikovano, postalo je jednostavno. Živiš u Beogradu, a radiš u SAD. Država može da reaguje na dva načina: represivno, da pokuša da juri i da kažnjava i da rastera sve do kraja ili pak da relaksira zakone toliko da je besmisleno i preskupo raditi preko proxy firmi u inostranstvu, ocenio je Zoran Torbica.
Stripe je napravio veliki korak napred u svom pokušaju da obezbedi više alata za startape, pored standardnog payment servisa koji je već obezbeđivao. Kompanija je pokrenula Atlas, novi proizvod koji je dizajniran tako da daje preduzetnicima pristup osnovnim blokovima za započinjanje globalnog internet biznisa. Na ovaj način možete pokrenuti internet kompaniju u Silikonskoj dolini iako ne živite tamo, niti ste američki državljanin. Ova platforma omogućava startapima da se lakše inkorporišu u SAD, otvore račun u Silicon Valley banci, dobiju poreski broj (tax ID) i izdaju deonice. Takođe, Atlas nudi savete o američkim zakonima i porezima preko Orika i PwC-a i pristup alatima i resursima Amazon Web servisa uz 15,000 dolara promotivnog kredita za korisnike.
„Atlas će početi sa inkorporiranjem u SAD, ali će u narednom periodu probati da omogući firmama da se inkorporišu gde god za njih ima smisla da se registruju“, rekao je Patrik Kolison, koosnivač i generalni direktor kompanije.
Da ohrabri signup, Stripe je ponudio da sve odradi besplatno za prvih 100 korisnika Atlasa. Posle toga, cena će biti 500 dolara što uključuje svaki korak. Sve uplate se naplaćuju kao standardne Stripe provizije – 2,9% plus 30 centi za uspešnu razmenu. Atlas trenutno nije dostupan apsolutno svim korisnicima (invite-only beta) i dok tako ne bude morate da zatražite pristup. Drugi način je da dobijete uput putem nekog od 60 akceleratora, investitora i partnera iz celog sveta sa kojima Atlas sarađuje u želji da ga obećavajući startapi koriste. Srbija nema predstavnika, ali zato imaju Slovenija, Mađarska i Hrvatska.
A kako se započinje? Kada se prijavite, obezbedite Atlasu informacije o vašem proizvodu, timu, imenu kompanije itd. Koristeći ove informacije, kompanija će prikupiti svu potrebnu dokumentaciju, otvoriti firmu, račun u banci i Stripe nalog. Posle toga potrebno je da svi predstavnici firme elektronski potpišu dokumenta. Proces će biti kompletiran za najviše nedelju dana po potpisivanju i tada ćete moći da počnete da zarađujete.
Ovo nije jedini način da iz Srbije otvorite firmu u Americi. Ali uz sve začkoljice u srpskim zakonima zbog kojih ni PayPal ne radi u punom kapacitetu, svakako je najjednostavniji. Treba pomenuti i da će stranim kompanijama ili partnerima biti lakše da sarađuju sa „američkom“ firmom nego sa srpskom, kao i da će plaćanje vaših usluga ili proizvoda mušteriji biti lakše što je i najbitnije.
Izvor: techcrunch.com
Foto: independent.co.uk, wikipedia.org