U današnje vreme sve češće možete čuti da neko u vašem okruženju ima problem na poslu. Često nadređeni koriste svoj položaj, tražeći od podređenih da prekrše postavljena pravila. To može biti neka mala akcija, npr. zaokružiti račune, ili male neaktivnosti, da gledamo na drugu stranu dok neko drugi to radi. To mogu biti veliki ili mali zahtevi, ali svaki od njih može imati ozbiljne posledice po organizaciju ili osobu koja ih krši.
Kako na ovakve situacije reagovati na pravi način?
Najbolji način za rešavanje ovakvih situacija je principijalna pobuna. Ovo je aktivan i svestan način da se postepeno pobunite, strategijski sa minimalnom štetom i maksimalnim integritetom. To podrazumeva učenje kako da kažete ne, sistemski i redom, tako što ćete polako preokrenuti krivicu na one koji su odgovorni. Evo nekih taktika dobijenih iz knjiga o političkom aktivizmu, put kojim biste trebali da pristupite rešavanju takvog problema.
1. Zabrinut sam za tebe. Prvi korak je da odgovorno lice postavite u situaciju da se zapita da li je sigurna da zna šta zahteva. Ovaj signal daje šefu mogućnost da razmisli i povuče svoj zahtev bez većih posledica.
2. Obratite se njihovoj ‘boljoj strani’. Većina od nas veruje da smo u suštini svi dobri ljudi. Mrzimo osećaj kada shvatimo da se u određenim situacijama nismo poneli najbolje što smo mogli. Dobro je da nadređenom u ovakvim situacijama istaknemo koliko je važno biti fer i pristojan, to im može pomoći da shvate gde greše.
3. Samo recite ne. Ako prva dva koraka ne uspeju, onda je najbolje da odbijete. Ako je ono što nadređeni traži neetički, ilegalno ili nemoralno, onda je najbolje odbiti to što traže.
4. Samo reci ne, glasnije. Ako ni ovaj jednostavan odgovor ne uspe, onda je možda potrebno da podviknete. Zatim potrebno je da popričate sa svojim kolegama sa posla, ne biste li dobili njihovu podršku, ali tako da oni ne budu u opasnosti. Ovo možda zahteva priču sa vašim supervizorom, ili sa šefovim supervizorom, ombudsmanom ili nekim iz ljudskih resursa.
5. Proširiti priču. Kada ne uspeju prva 4 koraka, potrebno je proširiti priču. Ovo je velika stvar koja može imati posledice na tebe i okolinu.
6. Povećajte brojke. Ovaj korak podrazumeva dobijanje saveznika. Treba da pridobijete nekoliko ljudi koji će otići kod menažera i požaliti se na problem koji imate sa nadređenim, ili organizovati demnostracije i štrajk ukoliko se sakupi dovoljna količina ljudi.
7. Preuzmi vlast. Ako sve drugo propadne, možda je vreme za direktne pravne radnje. Ova taktika je najskuplja i zato uvek treba biti razmatrana kao poslednja opcija.
Principijalna pobuna je ponašanje koje treba preduzeti tek kada je to apsolutno neophodno.
Izvor: hbr.org
Foto: pixabay.com