Ubuduće bi zaposleni u gradskim i državnim službama mogli da se obučavaju na Nacionalnoj akademiji za državne službenike, a kako kažu u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave, na ovaj način građani bi imali efikasnije i profesionalnije usluge. Ipak, u Nacionalnoj koaliciji za decentralizaciju kažu da je ovakva ideja u suprotnosti sa strategijom reforme sistema javne uprave.
Javna rasprava o Nacrtu zakona o Akademiji održana je i u Nišu, gde je sekretar Ministarstva državne uprave Željko Ožegović kazao da je ovakva krovna ustanova za stručno usavršavanje kadrova u državnoj službi, ideja koja postoji već duže vreme, ali se realizuje sada kao vrlo važna u procesu evrointegracija.
– U Francuskoj imaju državnu školu koja je poznata, i u Poljskoj je ustaovljena takva škola kao i u drugim zemljama. I ovde je postojala i ranije takva ideja, ali do sada nije relizovana. Sada smo u važnom momentu kada se otvaraju poglavlja za pristup EU i nama su potrebni kvalitetni kadrovi, kako bismo i pravno i ekonomski naš sistem prilagodili sistemu Evropske unije – kazao je Ožegović.
Ipak, Danijel Dašić iz Nacionalne koalicije za decentralizaciju kaže da je usvajanje Zakona o Nacionalnoj akademiji suprotno strategiji reforme državne uprave koja je usvojena 2015. godine. Kao razlog ističe princip decentralizacije koji strategija podrazumeva, što u slučaju formiranja Akademije, smatra, neće biti ispoštovano.
Problematično je i to što službe za obuku kadrova već postoje pri Stalnoj konferenciji gradova i opština, Kancelariji za evropske integracije, a dodaje, postoji i državna Služba za upravljanje kadrovima, koja organizuje obuke.
– Sad odjednom imamo potpuno novo telo koje se pojavljuje i preuzima deo odgovornosti i nejasno je kakve su njegove ingerencije, kako će se preklapati funkcije sa drugim telima. Pritom biće u Beogradu, daleko od ostalih delova Srbije – kaže Dašić.
On dodaje da bi bolja ideja bila da državne i lokalne službenike obučavaju univerzitetski centri, kojih ima u sva 4 regiona zemlje.
S druge strane, sekretar Ožegović kaže da će Akademija svakako akreditovati lokalne službe i Stalnu konferenciju gradova i opština za obavljanje ovog posla. On nije mogao da precizira kakva će organizacija rada Akademije biti, rekavši da je sve još u fazi planiranja.
– Uspostaviće se sigurno sistem akreditacije. Imamo 170 lokalnih samouprava, više od 28.000 službenika u državnoj upravi i više stotina hiljada u javnim službama. Većina njih će biti obuhvaćeni ovim sistemom i nemoguće će biti da svi prođu kroz Akademiju, pa će biti neophodno da se kroz akreditaciju ovaj posao poveri lokalnim samoupravama – kazao je Ožegović.
On je dodao da će kadrovi u Akademiji biti oni koji se bave ljudskim resursima, kao i da će svi službenici, i na nivou države i na lokalu, moći da je pohađaju. Podsetio je i na nedavno usvojen Zakon o državnim službenicima, koji je “prepoznao i ljude koji rade u lokalnim administracijama”.
Iz ministarstva nisu precizirali koliko bi još zaposlenih trebalo da ode iz javne službe zbog racionalizacije, ali su kazali da su u toku analize koje obavljaju sa Svetskom bankom, sa “posebnim fokusom na ministarstvima i javnim službama koje imaju najviše zaposlenih”.
Iz javne službe nije otišlo 70 i više hiljada kako se govorilo, negde oko 24.000 ljudi je otišlo dobrovoljno, uz otpremnine ili je potražilo drugi posao, a najviše njih otišlo je u penziju. To je bio stimulativan proces i zaista se nije ništa radilo preko kolena, jer nismo hteli da narušimo princip pružanja dobrih usluga uprkos racionalizaciji – ističe Ožegović.
On je dodao da će Nacionalnu akademiju za obuku državnih službenika, čije je formiranje u planu u okviru reforme, finansirati Republika, ali da će deo para obezbediti i Savet Evrope.
Izvor: Južne vesti