U Severnoj Koreji, domaći operativni sistem imitira politički, ističe jedan od dva nemačka istraživača koja su uspela da uđu u sam kod. Sistem prikazuje visok stepen paranoje, te invanzivno špijuniranje korisnika.
Ovo istraživanje strogo čuvanog sistema je do sada najopširnije i ujedno i najdublje. Zaključak koji se nameće je da se Pjongjang suočava sa teškoćama pokušavajući da balansira između neohodne prednosti računara i Interneta s jedne i držeći ideje i kulturu pod kontrolom sa druge strane.
Istraživači Florijan Grunov i Niklaus Šajs izneli su u nedelju Roitersu podatke do kojih su došli, a potom i kongresu hakera i istraživača bezbednosti u Hamburgu.
Nakon detaljnog ispitivanja koda, shvaćeno je da ‘Crvena zvezda’ ipak nije puka kopija zapadnih programa. Severnokorejski intranet ne dozvoljava povezivanje sa Internetom van te zemlje, ali dozvoljava pristup državnim medijima i nekim zvanično odobrenim sajtovima. Ovaj operativni sistem se razvijao skoro čitavu deceniju i poslednja verzija, napisana negde oko 2013. zasniva se na jednom tipu Linux-a koji se zove Fedora.
‘Ispod površine se nalazi dosta toga jedinstvenog uključujući i sopstvenu verziju šifrovanja datoteka. U ovom sistemu se kontroliše veći deo koda’, rekao je Grunov.
To ukazuje da Severna Koreja želi da izbegne bilo koji kod koji bi mogao biti kompromitovan od strane obaveštajnih agencija, te da je strah uzrok svega toga. Grunov i Šajs nisu sigurni koliko računara koristi ovaj operativni sistem. Iako je privatna upotreba kompjutera u ovoj zemlji u porastu, izvori ukazuju da se pretežno koristi Windows XP star skoro 15 godina.
Veoma je teško manipulisati ‘Crvenom zvezdom’. Ukoliko korisnik napravi bilo kakve promene na osnovnim funkcijama, kao što je isključivanje antivirusa ili fajervola, kompjuter će prikazati poruku o grešci ili će se resetovati.
Ovaj sistem takođe ne dozvoljava rastuću razmenu filmova, muzike i postova. Ilegalni mediji se u ovoj zemlji obično prenose od osobe do osobe korišćenjem usb-a i mikroSD kartica što vladi otežava praćenje. Severnokorejski operativni sistem dodaje na svaki fajl svojevrsni žig kao i na sve fajlove usb-a koji je priključen. Na ovaj način se dolazi do izvora i svih onih koji su učestvovali u pravljenju ili otvaranju dotičnog fajla.
Grunov ističe da ovaj način grubo narušava privatnost i nije transparentan za korisnika jer se radi skoro krišom i obuhvata i fajlove koje niste čak ni otvorili.
Ovakvi napori ukazuju na severnokorejsku realizaciju potrage za ažuriranjem svojih postupaka nadzora i bezbednosti i na reagovanje na nove vrste tehnologija i izvore informacija. Severna Koreja nije jedina zemlja koja pokušava da razvije sopstveni operativni sistem. Pre nekog vremena Rusija i Kina su pokušavale isto, dok Kuba ima svoj nacionalni sistem ‘Nova’.
Autor: Nevena Jovanović
Izvor: reuters.com
Foto: pixabay.com