Mnogo je literature na internetu o tome kako treba voditi društvene mreže, međutim, malo je one literature koja je usmerena samo na jednu oblast. Milan Stojković, koji se internet marketing turizmom bavi od 2011. godine, rešio je da napiše knjigu, i to već drugo izdanje, i ponudi je besplatno svima onima koji se bave turizmom, marketingom ili prosto žele da saznaju više o tome.
Besplatnu e-knjigu pod nazivom “Primena društvenih mreža u turizmu i ugostiteljstvu” možete preuzeti na ovom linku, a Milan je za naš portal otkrio kako je došao na ideju da napiše ovakvu knjigu.
“Svojim projektima sam bio vezan za domaći turizam i vrlo brzo sam uvideo da vlasnici i radnici hotela, apartmana i turističkih agencija smatraju internet nebitnim i da ne poznaju osnovne principe promocije na društvenim mrežama. Nakon serije tekstova o društvenim mrežama u turizmu na mom blogu (www.turizamiputovanja.com) probudio sam interesovanje turističkih radnika i tako se rodila ideja za izradu prve verzije eKnjige još 2013. godine koja je preuzeta više od 6.000 puta. Obzirom da se društvene mreže menjaju svakodnevno bilo je vreme da se, nakon tri godine, uradi nova verzija eKnjige. Pored novih informacija i znanja koja pruža, nova verzija je i značajno sadržajnija. Na više od 100 strana turistički privrednici se mogu upoznati sa elementima i načinima promocije na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, YouTube-u i LinkedInu. Iako je veliki trud uložen u kreiranje ove eKnjige, odlučio sam da i druga verzija bude potpuno besplatna jer smatram da je veoma bitno da domaća turistička privreda podigne kvalitet svog online prisustva. Prosto, nadam se da ovim radim dobru stvar za svoju branšu i da ćemo od toga svi na neki način imati koristi.“
Milana smo pitali i kako vidi nastup turističkih organizacija i subjekata na društvenim mrežama:
“Kada govorimo o nastupu domaće turističke privrede na internetu i društvenim mrežama stanje je dosta bolje nego pre 5 godina ali je i dalje veoma loše. Osnovni razlog je uglavnom nedostatak informisanosti i znanja, a mnogi i dalje smatraju da su sajmovi, brošure i bilbordi najbolje mesto promocije. Neki krenu u ovu “online priču” ali to ne učine adekvetno, efekti budu loši i oni odustanu. Nažalost, izbegavanje novih tehnologija i internet marketinga za mnoge znači i potpuni gubitak na sve turbulentnijem i konkurentnijem turističkom tržištu. Turističke agencije, organizacije i hoteli moraju razumeti da internet marketing nije posao koji će se raditi par sati nedeljno. Moraju se strateški okrenuti digitalu. Takođe, osnovna greška koju danas prave je nedostatak personalizacije u promociji. Individualizacija turističke ponude je danas i trend i realnost u turizmu, a nikada ranije nismo imali bolje online alate da to sprovedemo u delo, međutim, to gotovo niko ne koristi. Dakle, mislim da je turističkim radnicima potrebna edukacija, strateška orjentacija ka online marketingu i personalizacija poruka koje se šalju online.”