Objava je originalno u celosti preuzeta uz dozvolu sa sajta zagrebdublin.com:
Ovaj post zabranjeno je objavljivati u bilo kojim novinama i na bilo kojem portalu BEZ IZRIČITE DOZVOLE AUTORICE. Zabranjeno je postavljati linkove na ovaj post u bilo kojim novinama ili na bilo kojem portalu BEZ IZRIČITE DOZVOLE AUTORICE. ( Oni portali koji su do sada objavljivali članke s ovog bloga bez pitanja i dozvole, ne moraju ni trošiti vrijeme na traženje dozvole jer ju u svakom slučaju neće dobiti.)
Bez dozvole, dozvoljeno je jedino dijeljenje linka na fejsbuku i to samo od strane privatnih osoba.
Ovaj post je namijenjen mojim prijateljicama i kolegicama iz računovodstva, poduzetnicima i svima onima koji su u raljama hrvatske birokracije.
Od kad sam počela raditi, stalno uspoređujem računovodstvene i porezne propise između Ie i Hr. Nemreš profesionalnu deformaciju lako ispraviti.
Obzirom da je računovodstvo u cijelom svijetu manje – više jednako, u EU su porezni propisi ujednačeni, ne bi trebalo biti bitnih razlika.
U biti ih i nema, osnovni zakoni su potpuno jednaki u obje zemlje, samo su ovdje neopisivo pojednostavnjeni, a provedba je izvedena tako da se uopće ne komplicira oko sitnica i nevažnih stvari.
Svaki dan, kada shvatim kako se ovdje nešto knjiži ili obračunava, pokušavam složiti kratku smislenu priču u kojoj bi se povukle paralele i naglasile razlike. Ne ide mi, jednostavno nemoguće. Apsolutno svaka situacija u računovodstvu je ovdje riješena tako da se može bez frustracije i bez besmislenih detalja udovoljavati zakonima.
Tek sad u stvari vidim koliko je u Hr sve zakomplicirano, bez razloga, bez potrebe, bez koristi. Hrpu besmislenih propisa je donešeno jer “je takva Direktiva EU” . Moš’ mislit.
Sad vidim da ovdje u toj istoj EU nema takvih direktiva ni takvih tumačenja direktiva.
Probati ću izvući samo par detalja, sa što manje odlaska u širinu, iako je stvarno teško.
Kad sam prvi puta ovdje knjižila račun za benzin, pokušala sam kolegici objasniti kakav se cirkus kod nas radi kod računa za benzin: da li je auto samo za službene potrebe, vozi li se i nakon radnog vremena, plaća u naravi, evidencija kilometara, 30/70 može, ne može, elementi računa, lizing operativni ili financijski, sjetim se one ogromne temeljnice za jedan jedini račun za benzin iz bivše firme božemesačuvaj, to je bio mali znanstveni rad. Irkinja me u čudu gledala, naravno da nije mogla shvatiti o čemu pričam, a ja sam se osjećala ko debil koji lupeta gluposti o računovodstvu.
Ovdje je jednostavno – imaš račun, ne mora imati 8532 obavezna elementa, ne mora čak imati ni naziv firme, ako je dizel, možeš odbiti PDV i bok. Minuta posla.
Rukom nažvrljani računi – sasvim normalna stvar. U čemu je problem?
Prepričavala sam im događaj kada je poduzetnik iz Slavonije kažnjen sa 30 000 kuna kazne jer je greškom u mirovinsko, dok je prijavljivao radnika, označio da mu je firma d.o.o umjesto obrta. Blijedo su me gledali. Nije im uopće bilo jasno kako tu uopće može postojati razlog za kažnjavanje ako je nešto krivo označeno. Nije ni meni.
Malo su razmišljali i kažu – hmmm, ne mogu se sjetiti niti jedne situacije u kojoj bi porezna ili neka državna služba napisala novčanu kaznu. Čak i da namjerno nešto krivo obračunamo ne bi nam napisali kaznu. Najgore što se može desiti je da nam ( osobno) oduzmu računovodstvenu licencu ( nešto kao ovlašteni računovođa). I da se proširi priča pa da ljudi ne žele s nama raditi.
Ne boje se oni porezne, oni se boje lošeg glasa!
Ovdje je legalno raditi bez ugovora o radu. To ne znači da nisi prijavljen, jednostavno, ne moraš imati pisani ugovor. Ovdje se plaća ne mora isplaćivati na tekući račun, možeš dobiti ček (fakat, zašto se uopće u Hr MORA isplaćivati na račun?).
Plaća – obračunata je nekoliko dana unaprijed, obrasci poslani koliko god dana unaprijed želiš, daš nalog poreznoj da si skine novce sa računa i boli te briga…JOPPD obrazac u roku 24 sata? Hahahaha
Poseban virman za mirovinsko, zdravstveno, porez, prirez, zapošljavanje, poziv na broj – identifikator, šifra, oib…NEMA – jedan klik za uplatu, bez poziva na broj, pa onda ni ne moraš raditi izvještaj o neusklađenim uplatama jer neusklađenih uplata jednostavno NEMA.
Stavljati u obrasce troškove putnih naloga i sličnih gluposti? Ne moram ni pričati….
Vraćanje obrazaca jer ne štimaju lipe, znate jako dobro, jelda? Ovdje se eurocenti ni ne upisuju u obrasce!
Ovdje se zadnje vrijeme održavaju velik ulične demonstracije jer su im uveli plaćanje VODE. Da im uvedu komore, turističke, spomeničke i slične kretenarije, mislim da bi u roku par sati imali reprizu ustanka 1916. ( ustanka protiv britanske okupacije). Da, tu vodu ne plaća pol države i zamislite, nema ovrha.
Razlika je u temelju, u pristupu. Ovdje se sve pojednostavnjuje, naravno da sve mora biti točno, no ne pazi se na eurocente, ne pazi se na besmislene i bespotrebne detalje.
Neću više duljiti jer je primjera bezbroj, pa ću sve što imam za reći, pokazati samo u par slika:
Dvomjesečni PDV obrazac koji se predaje u irsku poreznu:
molim da se primjeti da se upisuje ŠEST brojeva!!! Bez eurocenta!
A nama prodaju fore da se mora za stjecanje i isporuke u EU pisati sve pojedinačno, skupa sa VIES brojevima jer to EU kontrolira!!
Mjesečni PDV obrasci u Hr ( i to nisu svi):
Objava je originalno preuzeta uz dozvolu sa sajta zagrebdublin.com
Foto: pixabay.com