„Ah, još jedna društvena mreža“, reći će mnogi koji prvi put vide Polyvore. Međutim, Polyvore nije „samo“ društvena mreža – njoj je moda svrha i cilj. Polyvore je prodavnica, mesto modne inspiracije i otkrivanja najnovijih trendova,
program za izradu modnih kolaža, takozvanih „setova“ (sets), i za kreiranje sopstvenih modernih kombinacija odeće, internet pretraživač za garderobu, sredstvo komunikacije sa prijateljima i pratiocima koji imaju uvid u vaš modni ukus i sa kojima razmenjujete nova modna otkrića. Polyvore je, kako sami osnivači u reklami kažu, „modna inspiracija koja može da se kupi“.
Svi ljubitelji mode, ukoliko već nisu bacili pogled na Polyvore, možda će baš tu naći svoj omiljeni internet kutak. Polyvore postoji i u vidu aplikacije za mobilne telefone. Razgledanje predmeta za uređenje doma i enterijera, virtuelno stvaranje „autfita“ od komada garderobe koje možete odmah nakon toga i kupiti, uvid u to šta je „trendi“ u svetu mode, razgledanje ponude omiljenih prodavnica i brendova – Polyvore pruža sve te mogućnosti.
Možda na prvi pogled Polyvore podseća na jednu drugu društvenu mrežu sa kojom deli početno slovo – Pinterest. Međutim, Polyvore je nastao kao potpuno drugačiji koncept koji ima potpuno drugačije težnje. Polyvore zahteva od svojih korisnika mnogo veću aktivnost od Pinteresta, na kom je dovoljno samo razgledati slike, a potom birati omiljene i sortirati ih. Veću aktivnost Polyvore zapravo ne zahteva od korisnika, on nju nudi. Nudi se mogućnost aktivnog učestvovanja u svetu mode, mogućnost kreiranja viralnog modnog sadržaja, ali i mogućnost reklame i kupovine garderobe, kao i obuće, nakita, modnih dodataka, šminke i predmeta za kuću.
Nastanak i razvoj Polyvore-a
Polyvore je nastao kao prototip koji je osmislio Paša Sadri 2006. godine, a sajt je krenuo sa radom 2007. godine. „Njujorker“ je Polyvore opisao kao „modnu demokratiju“ i „svet virtuelnih Ana Vintur“. U 2011. godini magazini „Entrepreneur“ i „Tajm“ svrstali su Polyvore na liste najboljih sajtova na svetu.
Aplikacije za mobilne telefone, prvenstveno za iPhone (2012), a potom i za Android (2014), doprinele su popularnosti Polyvore-a. Već 2014. godine Polyvore je imao po 20 miliona posetilaca mesečno, pa ga je Yahoo kupio za neverovatnih 230 miliona dolara, nakon što je šest različitih investitora, poput „Benchmark Capital“ i „Harrison Metal“, ulagalo novac u ovaj projekat pre toga.
Džes Li
Priča o Džes Li i njenoj povezanosti sa Polyvore-om je gotovo filmska. Naime, Džes Li je radila na poziciji „product manager“ u Guglu 2008. godine. Posle posla se, kao strastveni ljubitelj mode i uređivanja enterijera, obično opuštala upravo uz Polyvore. Tada je u Guglu radila zajedno sa Melisom Majer, koja će kasnije biti na čelu Yahoo-a. Da život piše romane dokazuje to što je sedam godina nakon toga Džes Li bila na čelu svog omiljenog modnog sajta i upravo ona ga je prodala Yahoo-u, odnosno svojoj nekadašnjoj koleginici Melisi Majer.
Džes Li je oduvek htela da se bavi modom i umetnošću, međutim njeni strogi roditelji su snažno bili protiv toga i odbijali su da joj bilo kako pomognu ukoliko krene tim putem, pa se ona okrenula nečemu perspektivnijem u današnje doba – programiranju. U Guglu je radila na projektima Froogle, Google Maps i My Maps. Međutim, svoje slobodno vreme je često provodila uz Polyvore koji je bio mešavina svega onoga što voli – mode, tehnologije i umetnosti.
Jednog dana je poslala dugačak, deteljan mejl osnivaču Polyvore-a, Paši Sadriju, o utiscima koje ima o njegovom sajtu. U mejlu nije pisala samo o onome što joj se sviđa, nego i onome što joj se ne dopada, što može da se poboljša, promeni i unapredi. U mejlu je čak pisalo „želim mogućnost rotacije slika“, „treba da olakšate proves bukmarkovanja koji je sada komplikovan“, itd.
Paša Sadri je izjavio da nikad nisu dobili sličan mejl koji je zapravo bio prava analiza sajta na dve stranice sa zaključkom o tome kako treba popraviti stvari. Sadri je pozvao Džes Li i ponudio joj posao koji je ona rado prihvatila. U početku je radila na poziciji „product manager“, kao i u Guglu, međutim, napredovala je brzo do CEO pozicije i postala je suosnivač Polyvore sajta. Paša Sadri joj je predao glavnu palicu, malo se povukao, a Džes Li je Polyvore dovela do pozicije i zarade koju ima danas.
Sadržaj Polyvore-a: moda, kozmetika, enterijer…
Korisnici sajta Polyvore sami stvaraju tonu sadržaja kreirajući kolaže (odnosno „sets“) odevnih kombinacija, ali i kombinacija kozmetike i predmeta za uređenje enterijera. Neki modni brendovi plaćaju sajtu da ubaci njihove kolekcije u svoju pretragu, a neki modni brendovi plaćaju da bi se promovisao i forsirao samo jedan odevni predmet ili jedan trend u modi. Polyvore zarađuje novac i kad neki korisnik kupi nešto što je video preko ovog sajta.
Ukoliko otvorite nalog na sajtu možete da pretražujete najpopularnije modne kombinacije, najpopularnije odevne predmete, a neke od kategorija su i „dresses“, „shoes“, „accessories“, „beauty“, „sale“, „home“, a postoji i posebna kategorija za žene i posebna kategorija za muškarce („women“ i „men“). U okviru vašeg profila, možete sami stvarati kombinacije, „lajkovati“ tuđe kolaže i raznorazne modne predmete, a kao i na svakoj drugoj društvenoj mreži, možete pratiti druge korisnike koji takođe mogu da prate vas.
Zanimljivo je to što možete dobiti posebne titule u zavisnosti od toga koliko često postavljate sadržaj i koliko su vam uspešni postovi. Naime, sve liči na prelaženje nivoa i dobijanje nagrada. Pa tako, ukoliko napravite i postavite 25 modnih kombinacija postaćete „style setter“, a ukoliko postavite 125 „style icon“, itd. Dobijate i posebne benificije u zavisnosti od toga koliko ljudi je videlo vaš modni kolaž, o čemu vas Polyvore uredno obaveštava.
Ono što može biti prepreka u korišćenju sajta Polyvore za nas iz Srbije jeste neusklađenost sa našim radnjama i sa robom koja je dostupna nama. Naime, iako su cene onoga što se na ovom sajtu nalazi za nas konvertovane u dinare, proces online kupovine je ili nemoguć ili vrlo komplikovan.
Zanimljivo je uporediti recimo internu pretragu za određeni brend.
Uporedite cene i modele, koje rezultate će vam vratiti Polyvore za muške patike Adidas i na primer domaći lanac sportske opreme Đak za isti upit. Eksperimentišite i analizirajte.
U svakom slučaju, Polyvore nudi mnogo zanimljivog sadržaja za sve one koji prate modu i trendove u uređenju doma. Iako mi ne možemo koristiti sve što Polyvore nudi, svakako možemo uživati u ovoj zanimljivoj i drugačijoj društvenoj mreži, a možda se uskoro nešto i promeni, pa kupovina i brendovi na sajtu postanu kompatibilni sa balkanskim uslovima.