Do 2020. godine u Srbiji bi moglo da se otvori od 50.000 do 100.000 novih radnih mesta u oblasti informacionih tehnologija, tvrde upućeni.
Država je postavila cilj da se do 2020. izvoz usluga u IT sektoru poveća na milijardu evra.
U proteklih deset godina po podacima Narodne banke Srbije izvoz stalno raste, a prema podacima za proteklih pet meseci, izvoz telekomunikacionih, kompjuterskih i informacijskih usluga iznosio je 333 miliona evra, što je 21 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine.
Podsećaju da je 2016. izvoz ovih usluga dostigao 740 miliona evra, što je bilo povecanje za 21,1 odsto u odnosu na 2015. godinu.
U Srbiji u ovom momentu nedostaje oko 20 hiljada IT stručnjaka, dok u svetu nedostaje čak milion, pa je na to ove godine reagovala i država i obezbila dodatnih 700 mesta za brucoše na IT smerovima na našim državnim fakultetima.
U Agenciji za privredne registre rečeno je Tanjugu da su od početka godine u Srbiji otvorene 1.402 firme koje se bave IT uslugama, ali napominju, da cifra nije potpuna, jer, mnoge firme koje su registrovane i za druge delatnosti, poput marketinga ili savetovanja, takodje mogu da se bave IT uslugama.
Prema rezultatima istraživanja beogradskog Ekonomskog fakulteta, u prethodnih nekoliko godina Srbija beleži snažan rast izvoza IT usluga, a u periodu 2010. do 2015. prosečna godišnja stopa rasta izvoza ovih usluga bila je 25,5 odsto, pa se Srbija po brzini rasta izvoza IT usluga, našla na drugom mestu od svih zemalja centralne i istočne Evrope, odmah iza Litvanije.
Izvor: Tanjug
Foto: Pixabay