Sektor informacionih tehnologija je grana privrede koja se najbrže razvija u odnosu na druge privredne grane i gde se konstantno beleže dobri rezultati poslovanja. Novi Sad u tom pogledu prednjači u odnosu na druge gradove, pa i na srpsku prestonicu, uzimajući u obzir broj zaposlenih i brojnost kompanija.
Novosadske kompanije iz IT sektora ostvare više od stotinu miliona evra godišnje od izvoza softvera. Samo u Novom Sadu posluje više od dve stotine domaćih i stranih IT kompanija, u kojima radi preko 4.000 inženjera, što je više od polovine zaposlenih u IT sektoru u Srbiji.
– U ovom trenutku Novi Sad bi mogao zaposliti još 4.000 inženjera informacionih tehnologija, ali trenutno tih kadrova na novosadskom tržištu rada nema. Grad Novi Sad je kod Ministarstva prosvete pokrenuo inicijativu za povećanje kvote upisa studenata na Univerzitetu u Novom Sadu za smerove za koje među mladima vlada interesovanje i čijim bi završetkom nakon studija odmah mogli da nađu posao – kaže član Gradskog veća za privredu Milorad Radojević.
Po njegovim rečima, veliki podstrek u razvoju IT sektora biće izgradnja naučno-tehnološkog parka a ta investicija, očekuje se, treba da bude gotova već naredne godine.
– Objekat treba da bude površine 29.000 kvadratnih metara, od kojih 10.000 kvadrata treba da zauzmu učionice i laboratorije Fakulteta tehničkih nauka, a ostatak prostora biće namenjen za kompanije iz IT sektora koje bi, po predviđanjima, zaposlile oko 30.000 mladih inženjera.
– Oko 70% kompanija u Srbiji uglavnom se bave autsorsing uslugama pa je to još uvek pretežni poslovni model, zasnovan na potrebama stranih klijenata za uslužnim razvojem softvera. Sve je prisutniji i poslovni model proizvodnje gotovih rešenja za svetska tržišta, koji nosi veći rizik, ali ako je proizvod uspešan, donosi i veću zaradu – kaže direktor Vojvođanskog IKT klastera Milan Šolaja.
Po podacima Vojvođanskog IT klastera, u pokrajini ima oko 400 kompanija iz te oblasti, ali je Novi Sad najjači u pogledu brojnosti firmi, uposlenih i prihoda koji ostvare.
– Pametnim i strateškim radom sigurno možemo, pomoću IT sektora, da uvedemo Srbiju u red bogatih zemalja. Mi se nadamo da će ovo najnovije interesovanje Vlade Srbije za IT industriju pomoći da zajedno radimo na dostizanju naše vizije – digitalne Srbije. Mnogo je posla na tom putu, od intervencija u obrazovnom sektoru do konkretne podrške kompanijama i klasterima kroz infrastrukturne projekte – dodaje Šolaja.
Izvor: Dnevnik.rs