Svi oni koji su odrasli tokom finansijske krize 2008. godine, teško im je da zaborave imena banaka kojima je bila potrebna pomoć ili podrška sa Wall Streeta. Stariji milenijalci verovatno su završili škole u okruženju gde su poslovi bili retki, a mlađi milenijalci trenutno su opterećeni studentskim kreditima, pa nije ni čudo da mladi ljudi osećaju nepoverenje prema postojećim finansijskim institucijama.
“Postoji ogromna promena u ponašanju i poverenju potrošača“, rekao je Rik Jang, partner u New Enterprise Associates fokusiran na potrošače i fintech kompanije, a promene je primetio tokom proteklih godina.
“Mislim da je izlazak iz finansijske krize doveo do toga da milenijalci imaju ogromno nepoverenje u postojeće finansijske usluge. Oni imaju tendenciju da veruju tehnologiji više nego priznatim brendovima“, navodi Jang.
Neke kompanije su tu “pukotinu” već prepoznale i uradile prve korake. Startapi kao što je Simple ohrabruje milenijalce da troše i čuvaju novac putem aplikacija, umesto da to rade u tradicionalnim bankama. I Venmo, koji omogućava korisnicima lakši transfer novca, samo je dodao opciju plaćanja i u drugim aplikacijama koje koriste Venmo.
Usluge koje omogućavaju ove aplikacija svakako su na vrhu potreba potrošača i postojećih banaka, što znači da treba da postoji saradnja između velikih banaka i startapa.
“Mislim da je jako teško ponuditi kompletan paket bankarskih usluga, bez obzira da li je to startap ili postojeća finansijska institucija i mislim da ni jedni ni drugi ne razumeju pravi značaj saradnje. To je jedna od onih stvari na kraju dana gde obe strane shvate da su potrebni jedni drugima, ali su obe veoma oprezne“, kaže Jang.
Jang navodi da će velike kompanije najnoviji trend sporo usvojiti. Dok manje banke i finansijske institucije su već motivisane da naprave promene kako bi privukle mlade i one koji manje zarađuju, ovaj proces trajaće duže za “divove” i do tada možda već bude prekasno.
Izvor: businessinsider.comž
Foto: yayimages.com