Ako naručujete hranu na kućnu adresu, verovatno očekujete da vam ona pristigne automobilom, skuterom, biciklom… Tradicionalne načine dostav euskoro bi mogle da zamene bespilotne letelice – dronovi, doduše, ovakav vid dostave još uvek nije doživeo potpunu komercijalnu primenu, ali po svemu sudeći u bližoj budućnosti sigurno hoće. Troškovi će se smanjiti, a brzina dostave povećati.
Jedan od najpotpunijih i najušpesnijih primera je dala picerija iz Rusije koja je efektno dostavila picu brinući o svim detaljima. Letelica je opremljena GPS uređajem i kamerama kako bi osoba koja njome upravlja imala apsolutnu kontrolu. Uslov koji se mora zadovoljiti je da naručilac, nakon telefonskog poziva operatera o pristizanju poružbine, mora izaći na otvoren prostor kako bi dron mogao da pristupi. Pica se do kupc aspušta kalbom, vodi se računa i o bezbednosti, dron se ne spusta niže od 20 metara, a ukoliko kupac pokuša nasilno da povuče kabl, letelica automatski aktivira sistem protiv krađe, otkači se i odleti. Ova picerija je trenutno u fazi komercijalizacije ove usluge.
Među prvima dostavu dronom je uspela da izvede picerija iz Velike Britanije, ali je ceo postupak imao određene propuste i nije bio spreman za komercijalnu upotrebu.
Eksperiment dostave ovakvom letelicom mogli smo videti i u Indiji još pre više od dve godine, a video ovog eksperimenta je postao veoma popularan na YouTubeu.
Neke od prepreka da ovaj sistem zaživi n anašim prostorima bi pre svega bilo kršenje zakona o vazdušnom prostoru, zapravo, pravilnik o upotrebi dronova u Srbiji još uvek ne postoji. Pored toga, način plaćanja koji bi za sada mogao da se ponudi je isključivo karticama na sajtu prilikom naručivanja ili plaćanje na račun unapred. Kao što je već rečeno, kao manu mogli bi uzeti i činjenicu da naručilac mora izaći na otvoren prostor pristupačan dronu, što nekim kupcima sigurno ne bi odgovaralo.
Ipak, situacija sa druge strane okeana je malo drugačija, američka federalna administracija za vazduhoplostvo je Amazonu još prošle godine izdala dozvolu za letove dronovima, a ova kompanija je u svakom smislu otišla korak ispred drugih te planira dostavu raznovrsne robe, a ne samo hrane.
Veoma blizu komercijalne upotrebe bespilotnih letelica je i kompanija Food panda (kojoj pripada i donesi.com), njeni čelnici tvrde da bi kroz par meseci ovaj vid dostave mogao da zaživi na skoro svim tržištima u Aziji.
Dokaz da su bespilotne letelice neminovna budućnost je činjenica da se u Kini masovno otvaraju škole za pilote dronova, trenutno ih ima čak 42. Obuka u ovakvim školama u proseku traje dve nedelje, a za nju se mora izdvojiti oko 1.300 dolara, a nakon završetka se dobija neophodan sertifikat (dozvola za upravljanje). Neki od studenata u svojim izjavama napominju da je potražnja za ovakvim pilotima sve veća, a da plata na mesečnom nivou ne bi trebalo da iznosi manje od 800 dolara, što potkrepljuju i trenutni statistički podaci. Iako smo u ovom tekstu govorili o upotrebi dronova za dostavu, treba napomenuti da je njihova primena veoma široka, kao na primer, u filmskoj industriji, poljoprivredi, mapiranju itd.
Autor: Marko Škrbić
Foto: pixabay.com