Elizabet Holms, direktorka Teranosa, najavila je da će zatvoriti sve svoje sadašnje laboratorije.
Startap koji je važio za kompaniju koja je trebalo da promeni svet, bez posla će ostaviti oko 340 ljudi od ukupno 800 koliko ih je trenutno, prenosi B92.
Kako je Holmsova navela u pismu upućenom “zainteresovanim stranama”, osim medicinskih laboratorija, katanac će staviti i na velnes centre.
Teranos će se sada fokusirati na razvoj Minilab platforme. Reč je minijaturnim automatizovanihm laboratorijama koji će ispitivanja vršiti, ne kao do sada iz samo nekoliko kapi krpi, već iz “malih uzoraka”. To znači da Holmsova ipak nije odustala od dijagnostike.
“Naš krajnji cilj je komercijalizacija tih laboratorija koje će moći da vrše analize iz malih zapremina, sa naglaskom da će se ispitivati bolesti iz oblasti onkologije, pedijatrije i intezivne nege”, navela je ona u svom pismu.
Podsetimo, Teranos, koji je trebalo da unese revoluciju u industriju krvnih analiza, objavio je da poništava sve nalaze napravljene na njihovom uređaju Edison u 2014. i 2015. godini.
Regulatori su potom zabranili osnivaču kompanije Teranos – Elizabet Holms rad u laboratoriji na dve godine.
Ovog leta, Forbs je bogatstvo „najmlađe milijarderke“ procenio na NULA dolara. Naime, ne tako davno Elizabet Holms (Elizabeth Holmes) bila je proglašena za najmlađu milijarderku koja je bogatstvo stekla sama. Forbs je njeno bogatstvo procenio na 4.5 milijardi dolara. Od juče, Forbs procenjuje drugu cifru – nula.
Njeno bogatstvo u stvari predstavlja 50 odsto učešća u Teranosu (Theranos), medicinskom startapu osnovanom 2003. godine, u koji su investitori uložili na stotine miliona dolara. Do cifre od 9 milijardi dolara (koju je Forbs procenio) došlo se na osnovu prodaje udela investitorima.
Kompanija je zvučala prilično obećavajuće – pokušala je da unese revoluciju u industriju dijagnostifikovanja bolesti preko krvi. Tvrdila je da može da ustanovi preko 240 bolesti na osnovu samo nekoliko kapi krvi iz prsta.
Nakon toga, Forbs se opet malo presabrao, i nakon razgovora sa brojnim kapitalistima i stručnjacima iz industrije, preračunao je vrednost Teranosa na 900 miliona dolara, na osnovu intelektualne svojine i novca koji je već podignut. „Na osnovu tako niske procene, udeo Holmsove u suštini ne vredi skoro ništa„, piše Forbs.
Još jedan razlog za ovakvu procenu jeste što drugi investitori Teranosa poseduju prioritetne akcije, a s obzirom da je Holmsova ima obične akcije, oni će biti prvi plaćeni ako kompanija bude prisiljena na likvidaciju.
*Teranos je u međuvremenu poslao mejl sa sledećom izjavom: „Kao privatna kompanija, odbijamo da delimo poverljive finansijske podatke sa Forbsom. Kao rezultat toga, članak je zasnovan isključivo na spekulacijama i izveštajima novinara.“
Izvor: B92, BIZLife
Foto: PrintScreen