Kako da studenti primene teorijsko znanje u praksi i prilagode se dinamičnoj IT industriji, samo su neke od tema o kojima će se diskustovati na meet up-u za Industriju 4.0, koji će se održati 7. marta u iDEAlab-u Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, koji će biti domaćin ovog skupa. Meet up je prvi u nizu IT događaja koji će se održati na FTN-u, u okviru projekta XBIT, finansiranog od strane Evropske unije.
„Četvrta industrijska revolucija, odnosno digitalizacija industrije poznatija kao Industrija 4.0, koristi se za umrežavanje smart uređaja sa proizvodima, mašinima, alatima i ljudima. Kompanije uz njenu primenu, mogu u potpunosti analizirati i pregledati svoj rad, kako bi brže donosile odluke i postigle bolje performanse. Ovaj meet up ima za cilj da upozna i poveže studente sa poslovnim svetom i da im na primerima iz prakse, ukaže na sve njene benefite“, istakao je dipl.Ing MSc Vladimir Todorović, rukovodilac projekta XBIT na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.
Industrija razvijenih zemalja bazira se na fabrikama budućnosti (the Factory of the Future (FoF), digitalnoj proizvodnji (Digital Manufacturing) i sajber-fizičkoj proizvodnji (Cyber-Phisical Manufacturing), a potrebno je i da Srbija krene putem industrijalizacije kako bi ostvarila visoke stope rasta i opstala u sve surovijoj tržišnoj utakmici u svetu. Upravo su to i glavne karakteristike Industrije 4.0.
Na FTN-u nas u narednom periodu očekuje još jedan meet up, i to na svetski Arduino dan, kada se širom sveta obeležava postojanje jedne od najpopularnijih fizičko-računarskih platformi. Početkom juna, biće organizovano i veliko finale za studente, u zgradi Rektorata FTN-a, kada će se organizovati hakaton namenjen studentima, koji će 48h razvijati svoja rešenja na zadatu temu.
Projekat XBIT sprovode Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, udruženje građana SEE ICT i Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu kao strane iz Srbije i Opština Magadenovac i OSVIT Inkubator iz Donjeg Miholjca sa strane Hrvatske u okviru IPA Cross-border Cooperation programa Hrvatska-Srbija 2014-2020. Projekat se bavi razvojem uslova za optimalan i strukturiran razvoj IT industrije i preduzetništva u programskom regionu, kao i njegovo optimalno korišćenje kao generatora inovacija i konkurentnosti. U narednim mesecima realizovaće mnogobrojne aktivnosti, kako bi se unapredilo korišćenje IT tehnologija u preduzetništvu.
SEE ICT je neprofitna organizacija osnovana 2010. godine, sa misijom pružanja značajne i duboke podrške srpskoj tehnologiji i start up scene kako bi se podstaklo veće zapošljavanje i ekonomski rast.
Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, aktivno radi na unapređenju IT sektora u Srbiji, sprovodeći mnogobrojne partnerske projekte sa ovim ciljem.
Fakultet tehničkih nauka jedna je od najsavremenijih organizovanih, visokoobrazovnih institucija u regionu sa tradicijom dugom 57 godina, koji svoju misiju ostvaruje u tri međusobno povezane grupe delatnosti: visoko obrazovanje, naučnoistraživački rad i transfer znanja u privredi.
Autor: Nova Energija
Foto: Pixabay