Sa većinom stvari o kojima Ana govori u svom ekspozeu, a vezane su za nove tehnologije, Srbija kasni deceniju ili dve, to je tačno. U razvijenom svetu, sa kojim se trudimo da budemo u toku i po načinu života i po dostignućima, većina tih tema je apsolvirana i deo svakodnevice. Zašto je onda ipak dobro što su se takve teme našle u programu buduće premijerke? Prvo, zato što je bolje i kasno, nego nikad. Drugo, zato što su digitalizacija, uvođenje novih tehnologija i tehnološka transformacija našeg društva, osnovni preduslovi ne samo za napredak – već za opstanak Srbije.
Jeste, u ekspozeu se ne pominju neke važne stvari, koje su možda zaista trebale tamo da se nađu. Ali u njemu ima toliko stvari koje se nikad ranije nisu pominjale – i to je osnovna vrednost tog dokumenta!
Reakcijama, pitanjima, istupima, kritikama koje stižu od opozicije sam, blago rečeno, razočaran. Kroz bedne floskule, bavljenje (a čime drugim nego) kanalizacijom i sramotne kvalifikacije, opozicionari su listom pokazali da pojma nemaju o tome šta je digitalizacija, šta su nove tehnologije i šta mogu da znače za Srbiju. Svojim izjavama su plastično demonstrirali svoje neznanje, pa time ujedno i dali obrazloženje za svoj dosadašnji nerad i/ili nedostatak zanimanja za ove teme.
Ni pripadnici aktuelne vlasti se nisu do sada baš proslavili poznavanjem tematike. Ali, oni koji optužuju premijerku da je nova Vlada zadržala iste likove i zameraju manjak kadrovskih reformi u Vladi, zanemaruju realnost političke scene u Srbiji. Neozbiljno je očekivati da Ana „prepakuje“ sastav Vlade bez uvažavanja takve realnosti. Pre će biti da poseduje dovoljno hrabrosti da u takvom okruženju uradi najbolje što može.
U poslu koji joj predstoji sigurno može računati na pomoć IT zajednice. Postoje i teme oko kojih se ne slažemo i oko kojih ćemo žestoko ukrstiti argumente, ali po prvi put ikada u Srbiji – postoji otvoren kanal za ozbiljnu komunikaciju između IT industrije i Vlade RS. I to sa nekim kome pomoćno osoblje ne štampa e-mail poruke svakog jutra. Sa nekim ko zna šta je digitalizacija, šta je gejming i sve one ostale reči kojih se plaše naši političari.
Sedam razloga zašto podržavam Anu:
– Fokusirana je na prave teme
-Ne plaši se izazova
– Spremna je da razgovara
– Digitalno je pismena
– Nestranačka je ličnost
– Poseduje zavidan nivo znanja, ali istovremeno
– Spremna je da uči
Malo li je u Srbiji danas?
Autor: Milan Šolaja, CEO @ Vojvodina ICT Cluster