Letonski parlament izglasao je novi zakon koji će doneti poreske olakšice za startape. Ovaj zakon vidi se i kao način na koji će Letonija biti atraktivan prostor i za startape iz drugih zemalja. Zakon je usvojen skoro jednoglasno, a stupiće na snagu 1. januara 2017.
Kada investitori odluče da rizikuju svoj novac kako bi podržali određeni startap u Letoniji, skoro polovina tog novca odlazi na poreze za plate, čak iako su u pitanju niska primanja.
Zakon zato predviđa dva poreska plana, fiksni porez od 262 evra po zaposlenim bez obzira na visinu njegove zarade. Drugi plan podrazumeva oslobađanje od poreza na platu visoko kvalifikovanim radnicima, doktorima ili magistrima nauka, kao i onima sa više od 5 godina iskustva, a taj deo poreza pokrivaće država.
Da bi se kvalifikovali, startapi moraju da zadovolje neke osnovne kriterijume, kao što je da su mlađi od 5 godina, da su stekli manje od 200.000 evra prihoda u prve dve godine od osnivanja, da ne isplaćuju dividende i da su proizveli neki inovativan proizvod ili uslugu. Od startapa se takođe zahteva i da su obezbedili 30.000 evra ili više u ranom stadijumu finansiranja.
Ministar ekonomije Arvils Aseradens rekao je da Letonija mora da bude prva baza za izbor startapa u baltičkim zemljama, a ovaj zakon je prvi korak kojim se podržavaju inovativne tehnološke kompanije. Vlada ne krije svoj plan da se takmiči za status glavnog regionalnog startap huba, a više inicijativa za podršku startapima u Letoniji već je u planu u bliskoj budućnosti, kao što je na primer pokretanje startap vize za lakše zapošljavanje talentovanih radnika izvan regiona. Zakon za legalizaciju ridesharinga takođe je u procesu i očekuje se da bude usvojen naredne godine.
Izvor: techhub.com
Foto: yayimages.com