Mnogo je priče bilo oko Skoplja 2014. i da li će poptuna obnova Skoplja u neoklasicističkom stilu doprineti nečemu ili je to bacanje para. Danas, godinu dana kasnije, vidi se da je prihod od ove arhitektonske avanture ogroman. Što ne znači da je neoklasicistički mejkover centra sam po sebi vredan hvali, ni kuđenja. Mi ne donosimo vrednosne sudove. Novac dolazi od turista koji su se sjalili u velikom broju da vide to “čudo”, kao i Dubai ili Astanu ili Las Vegas. Ili Ajfelovu kulu u Parizu, koja je bila strahovito omražena. Dakle, neki dolaze što im se sviđa Skoplje u novom ruhu, neki da se izruguju i šokriraju. Ali, dolaze!
Sličnu stvar je uradio i južnokineski grad Kanton, najveća luka pored Šangaja, Hong Konga ili Cingtaoa. Naime, zgrada za koju se kaže da je moguća samo u Kini, koja liči na starinski novčić sa rupom u sredini, izgrađena za Novu 2014. u Kantonu (Guangdžou) u južnoj Kini, postala simbol ovog grada!
Zgrada, koja je poslednja u nizu inovacija arhitekta Josepha di Pasquale. Uspravna kružna građevina, koja nekima nalikuje na drvenu kinesku kovanicu, a drugima na disk, sada je na dobrom putu da postane simbol grada Kantona.
U tom smislu… ulaganje u arhitekturu je na neki način… startap za turizam. Sa velikim ulaganjima, naravno. Ali i dugim rokom otplate i sigurnom otplatom za nekoliko decenija.
A evo i kako zgrada izgleda u stvarnosti
Ova zgrada na 33 sprata u sredini ima 47 metara široku rupu. Žuta građevina visoka je 138 metara, a projekt izgradnje trajao je pet godina. “Poprilično je neobična. Intrigantno je videti zgradu s kružnom rupom u sredini. Lično mislim da je za bogate ljude”, rekao je jedan stanovnik.
Izvor dela teksta: Dnevnik.hr