PayPal je u Srbiji, i pre nego što je zvanično omogućio korišćenje svojih usluga, bio česta tema blogera, tvriteraša, medija, preduzimača, frilensera, svih onih koji su sa nestrpljenjem čekali dolazak ove kompanije. Pojedinci su korišćenje ovih servisa započeli i pre nego što je to zvanično bilo dostupno i to tako što su kartice domaćih banaka povezivali sa PayPal nalogom izborom Hrvatske kao države u PayPal sistemu (ovo nije bilo baš legalno, ali…).
Posle više godina čekanja strpljenje se isplatilo i PayPal je pre par godina, parcijalnim otključavanjem opcija, ušao i na naše tržište. Kao bilo koji finansijski sistem i PayPal zahteva određena predznanja da bi se mogao pravilno koristiti, te je logično bilo očekivati veliki broj pitanja korisnika na ovu temu.
Na Facebooku je pokrenuta grupa PayPal Srbija u okviru koje se često postavljaju pitanja o korišćenju ovog servisa, a pored ove grupe veliki broj pitanja pojavio se i na blogovima koji o ovome pišu, korporativnim Facebook stranicama banaka čiji su korisnici kartica kreirali PayPal naloge i sl.
Prvo pitanje je naravno kako otvoriti nalog i kako ga povezati sa karticom. S obzirom na to da je PayPal relativno dugo tu i da je na ovu temu mnogo puta pisano, ovo više ne bi trebalo da je problem.
Kako izabrati karticu?
Kada je platna kartica u pitanju, sve one kojima je moguće plaćati na internetu (trebalo bi da) mogu da se povežu sa PayPal nalogom, ali svi koji nameravaju da primaju novac trebalo bi da nalog povežu sa VISA karticama jer je trenutno prijem novca moguć samo preko nje (naravno, možete povezati više kartica sa PayPal nalogom).
Postoji više vrsta platnih kartica (VISA ili bilo kojih drugih) koje banke izdaju, a za potrebe ovog teksta grubo ćemo ih podeiliti ovako:
- Kreditne kartice
- Debitne kartice (kartice tekućeg računa)
- Internet kartice
- Kartice deviznog (a-vista) računa – u suštini i ovo je debitna kartica, ali se razlikuje od one koja je vezana za tekući račun
Sve ove kartice, ako je putem njih omogućeno plaćati na internetu, moguće je povezati sa PayPal nalogom, ali preporuka je ova poslednja. Evo i zašto.
Debitne (uz tekući račun) i kreditne kartice se svakako mogu lako i bezbedno koristiti na internetu, pa i PayPal-u. Ipak, za posedovanje ovih kartica plaća se mesečno održavanje, a činjenica da kreditna kartica dolazi uz odobreni kreditni limit, te da debitna najčešće ide uz mogućnost odlaska u minus po tekućem računu, plaši neiskusne korisnike i uvek je lepo, pored uštede, smanjiti i mogućnost greške (npr. na PayPal-u postoje recurring ili plaćanja koja se periodično i po automatizmu ponavljaju, te ako toga niste bili svesni prilikom odobravanja plaćanja, možete imati neplanirane troškove – postoje naravno načini da se to reši i nakon plaćanja, ali zašto komplikovati).
Internet kartice namenjene su isključivo za plaćanje na internetu i korišćenjem ove kartice ne možete otići u minus. Preporuka je da se novac na nju uplaćuje pre samog plaćanja i time minimizuje mogućnost greške ili zloupotrebe. Jeste moguće, ponekad lako, a ponekad uz malo gimnastike, povući novac sa ovih kartica ali zašto se mučiti ako postoji kartica sa kojom je uvek lako, a pruža i dodatne pogodnosti?
VISA electron kartica vezana za a-vista devizni račun
A-vista devizni račun (na srpskom – račun po viđenju) je devizni račun, dakle vrsta računa na kojem možete čuvati sredstva u stranim valutama. Često uz ovaj račun ide i određena kamata na štednju, a najveća prednost ovog tipa računa u odnosu na ostale je to da je jedini na koji možete primati uplate iz inostranstva. Ako ste frilenser ili ako koristite Google AdSense, ovaj račun možete koristiti za prijem uplata. Idealan je upravo za Google AdSense jer ne morate čekati da stigne ček, pa nositi ček u banku, pa čekati mesec dana – na ovaj način novac vam je na računu par dana nakon uplate od strane Google-a.
Uz ovaj račun dobijate i karticu. U mom slučaju, Banca Intesa koja otvaranje i održavanje ovog računa i kartice ne naplaćuje, izdala mi je VISA Electron karticu. Ne postoji obavezni minimalni iznos – možete imati nula evra na njoj. Ovom karticom, kao što je slučaj i sa Internet karticom, ne možete ući u minus te je i ovde minimalna verovatnoća greške ili zloupotrebe.
Ovu vrstu kartice, za razliku od Internet kartice, možete koristiti i za plaćanje roba i usluga u zemlji i inostranstvu na prodajnim mestima (offline), kao i za podizanje novca na bankomatima. Dakle, ako je novac na njoj, ne morate ni u banku.
Kartica se bez problema povezuje sa PayPal nalogom, a mislim da sve ovo gore navedeno ukazuje na to koliko je bolje nju koristiti nego Internet karticu.
Napomena: Česta „greška“ koja se provlači kroz pitanja o aktivaciji kartice na društvenim mrežama je odbijanje kartice od strane PayPal-a i poruka da se korisnik obrati banci. U najvećem delu slučajeva ovo izaziva jedna od sledeće dve situacije:
- Kartica još nije aktivna – neophodno je da prođe do 24 sata od trenutka preuzimanja u banci, pre nego što kartica bude aktivna, tek nakon toga može se povezati sa PayPal nalogom.
- Na kartici nema sredstava neophodnih za aktivacionu transakciju (uplatite u banci ili putem elektronskih servisa i pokušajte ponovo).
Autor: Ivica Đorđević
Foto: freeppbuck.com