Američka berza nedavno je po prvi put, u svojih osam godina, doživela katastrofu kada je reč o kupovini akcija. U trenutku kada je kinesko tržište počelo da se urušava i proglasilo svetsku rasprodaju tehničkih akcija, situacija je postala zabrinjavajuća za svetske gigante .
Sredinom nedelje, vodeće kompanije u 2015. godini kao što su Facebook, Amazon, Netflix i Google, kolektivno su protraćili milijarde na berzi. Apple i Microsoft, kao najstariji tehnički giganti, koji se takmiče da prodaja u Kini u budućnosti poraste, bili su posebno pogođeni, čak su Apple-ove akcije zatvorene na ispod 100 dolara po udelu.
Apple se po prvi put suočio sa mogućim padom prodaje iPhone. Twitter i Yahoo očajnički pokušavaju da ostanu na nogama i dožive dugo očekivani preokret. Nove tehničke kompanije kao što su Etsy, Box i Square se bore da ostanu iznad njihovih IPO (Initial Public Offering) cena, da dokažu da početnici i dalje mogu i treba da izađu na tržište.
‘Za industriju su sve ovo loše vesti. Ako cene akcija padaju iz razloga na koje vi ne možete da utičete, očigledno da se to odražava na vašu sposobnost da napravite preokret’, rekao je Jan Dolson, analitičar tehnologije u Jackdaw Research.
Akcije Twittera su, po prvi put otkako kompanija postoji, pale ispod 20 dolara po udelu.
‘Ovo sve može da deluje demorališuće na direktore čije je učešće vezano za akcije’, rekao je Dolson.
Ako se pad cena akcija bude nastavio duži vremenski period, to može da se odrazi i na penzije zaposlenih.
Nema izlaza
U većini industrija očekuje se da ovo bude nestabilna godina. Cena nafte je u padu, a federalne rezerve teže ka tome da kamatna stopa bude iznad 0% i da time završi eru besplatnog novca.
Investitori i osnivači koji su uglavnom optimistični, nisu bili spremni na ovako loš početak 2016. godine.
Većina je mislila da će ova i sledeća godina biti godine u kojoj će veliki broj kompanija izaći na javno tržište ili će spas pronaći u investitorima. Sada izgleda da je izlaz sve dalji i dalji, jer je tržište nestabilno što dovodi do toga da investitori nisu zainteresovani da ulažu novac u takav posao.
Početničke kompanije posebno osete ove promene, jer manjak novčanih sredstava dovodi do njihovog gašenja.
Izvor: mashable.com
Foto: pixabay.com