Javnost ima pravo da zna sadržaj javnih dokumenata, međutim da biste došli do toga potrebno je da tražite papire, rovarite po Službenom glasniku ili da pratite mučne sednice Narodne skupštine Srbije. Komšije su započele rešavanje ovog problema.
Hrvatska Vlada se konačno posvetila ovom problemu i napravila funkcionalan servis – digitalni informacijsko-dokumentacijski ured. U okviru središnjeg kataloga, možete pregledati pravne propise, međunarodne ugovore čiji je potpisnik i Srbija, službena glasila lokalnih samouprava, dokumente i publikacije, kao i rečnnik pomova Eurovoc, multijezični rečnik Evropske unije.
Pozitivno je što je istaknuto na koji način program pretražuje dokumente. Dovoljno je ukucati samo tri početna slova kako bi se uključila pretraga, ali, sa druge strane, to može biti i problem ukoliko je uključeno previše dokumenata u rezultate.
U delu Adresari i imenici možete pronaći informacije o ministarstvima i ostalim državnim institucijama, čak i o bivšim sazivima, a uključene su i institucije koje više ne postoje. Moguće je pretražiti bazu podataka i preko ličnog imena (npr. Ivo Sanader) i biće vam izbačeno njegovo kompletno političko delovanje u vlasti. Možete pogledati i informacije o svim stranim predstavništvima u državi.
U poslednjem sektoru Političke stranke i izbori nalazi se adresar i imenik stranaka, njihovi godišnji izveštaji i najzanimljivije – finansiranje izbornih kampanja. Zanimljivo je videti koliko je novca bilo potrebno predsednici Hrvatke da to i postane.
Takođe, možete videti opšte podatke o republici, pregled tela javne vlasti, preuzeti adresare i podneti obrazac za promenu podatka ako ste primetili nešto neispravno. Ukoliko ne možete da pronađete željene informacije, imate mogućnost da se obratite odeljenju čiji će vam specijalisti informacija odgovoriti u najkraćem roku. Odeljenje takođe sprovodi edukaciju iz područja dostupnosti javnih službenih informacijskih izvora i prava na pristup informacijama.
Autor: Marija Mitrović
Izvor i foto: digured.hr
Foto: pixabay.com