„Ko danas ume da komunicira, ko je obrazovaniji, ko zna kako da prati i analizira konkurente i potrošače, i ko je inovativniji, definitivno ima šansu da izgradi pobednička rešenja”, ističe Tatjana Mamula koja rukovodi agencijom MASMI već 15 godina i uradila je jedno od veoma značajnih istraživanja o strategiji obraćanja generaciji potrošača i lidera koja dolazi.
O tome ko su milenijalsi, kako razmišljaju, koji su im ciljevi, pisali smo OVDE. Tatjana je sa nama podelila svoje istraživanje “Koja je vaša strategija za obraćanje generaciji potrošača i lidera koja dolazi” koje u celosti možete pogledati OVDE, a mi smo u nastavku izdvojili najbitnije zaključke koji će vam pomoći da unapredite svoje strategije.
Istraživanje je urađeno sa 20 učesnika u rasponu od 18 do 28 godina, muškog i ženskog pola (u odnosu 50:50), 50% studenti, 50% traže posao ili zaposleni, prosečnih i iznad prosečnih primanja, sprovedeno 2014. Učesnici su digitalno osvešćeni: imaju profile na Fejsbuku (po mogućstvu i na Tviteru i drugim društvenim mrežama); svakodnevno koriste internet; imaju mobilne telefone sa internetom.
Jedan od najbitnijih zaključaka tiče se veze između milenijalsa, interneta i vašeg brenda. Milenijalsi nemaju poverenja u kompanije koje ne mogu da nađu na internetu. S tim u vezi, kroz koji god medij da prvo čuju informaciju, milenijalsi je neće pasivno prihvatiti, oni su spremni da je provere: preko Google-a, zvaničnih sajtovima, Gacebook stranica, foruma, kao i sa članovima porodice i prijateljima. Ljudi iz okruženja su i dalje izvor informacija kome se najviše veruje, dok je internet je na drugom mestu i postaje sve važniji.
“Meni je dosta bitno da postoji dosta slika na fejsu, (za taj proizvod/uslugu), mi korisnici volimo makar da vidimo taj proizvod ako već ne možemo da ga dodirnemo preko neta 😀“, navodi jedan od učesnika.
Milenijalsi u Srbiji Facebook često koriste za informisanje o mnogim temama, ali na taj način i prate različite brendove i proizvode. Međutim, reklame na Facebook-u ne bi trebalo da budu previše nametljive niti da otežavaju njihovu aktivnost na društvenoj mreži.
“Ako me interesuje neki brend ili proizvod, proverim da li ima fb stranicu. Ali me nekad i baneri “podsete” šta me interesuje. Ali mi smeta ako nakon mog lajkovanja ta stranica okupira moj newsFeed jer svaki čas ima nešto da objavi… Onda odlajkujem 🙂“, navodi učesnik.
Milenijalsima je najbitnije da kompanije gaje iskreni i pošteni odnos sa njima. Žele da ih saslušaju i uvaže njihove potrebe, ali da im pri tome ne daju lažna obećanja. Takođe, oni žele da imaju osećaj da aktivno učestvuju u kreiranju svojih omiljenih proizvoda.
“Svidelo bi mi se da se naprave sajtovi na kojima bi potrošači mogli da kreiraju izgled nekog proizvoda“, navodi jedan od učesnika.
Autor istraživanja Tatjana Mamula, rukovodilac agencije MASMI, ima veliko iskustvo kao mentor u mnogim projektima kao što je Program Cherie Blair Foundation for Women’s Mentoring Program. Radi kao ACC sertifikovani biznis kouč i predaje predmete iz marketinga na Univezitetu Metropolitan.
Foto: pixabay.com