Šta mislite, koliko bi vam trebalo rada i truda da vam je mesečni prihod milijardu dolara? S obzirom na preduzetničku klimu verovatno bi trebalo da rintate decenijama.
Takvu je ludu svotu kineski div Alibaba “okrenuo” u samo prvih 7 minuta za Dan samaca ove godine (tačnije $1.4 milijardi).
Alibaba je jedna od najvećih svetskih online prodavnica, ali malo ko je čuo za nju na našem području. Barem do prošle godine kada je oborila sve svetske rekorde u prodaji u samo jednom danu. Naime, Alibaba je kroz online platforme za prodaju Taobao.com i Tmall.com u Danu samaca (11.11.2015.) uspela da ostvari ukupan prihod od 14.3 milijarde dolara!
Poređenja radi:
Cyber Monday 2015. – $2.68 milijardi
Black Friday 2015. – $4.45 milijardi
Alibaba za Dan samaca – $14.3 milijarde
Dan samaca 2016. godine
Alibaba je i ove godine uspela da obori svoj rekord i ostvari $17.7 milijardi ukupnog prihoda.
No, za Kineze jedan od najvećih prodajnih dana nije samo dan kad broje juane. Od cele stvari naprave spektakl. I svake godine – nešto novo.
Ove godine odlučili su da eksperimentišu s novim tehnologijama tj. kupci su mogli da kupuju kroz virtuelnu realnost, a nudili su i popuste kroz planetarno popularni Pokemon Go.
Alibaba je već tradicionalno obeležila Dan samaca 4-satnim TV showom u Shezhenu u kojem su ovog puta gostovali Scarlett Johansson, David i Victoria Beckham i bivši NBA igrač Kobe Bryant.
Za muziku se pobrinula grupa OneRepublic, a osnivač kompanije Jack Ma izveo je magični trik na pozornici.
Alibaba i 20 kompanija
Poznata bajka zove se ‘Alibaba i 40 razbojnika’, ali kod naše Alibabe reč je o 20 kompanija. Zapravo je i po toj bajci dobila i ime, a priča ide ovako:
Ma Yun (poznatiji kao Jack Ma), osnovao je firmu kao 35-godišnji učitelj engleskog jezika u svom stanu u Hangzou 1999. godine. Pokraj sebe je imao 18 poslovnih partnera i dug od nekoliko hiljada dolara jer je, naime, trebalo da pozajmi novac kako bi mogao da započne svoj san.
Ime za kompaniju nastalo je sasvim slučajno. Dok je Jack Ma razmišljao kako bi je mogao nazvati, sjtio se priče o Alibabi i 40 razbojnika. Nekoliko dana je ispitivao prolaznike na putu jesu li čuli za Alibabu i većina njih je potvrdno odgovorila. Tada je shvatio da su svi čuli za to ime, pa je tako odlučio da nazove i svoju kompaniju. I što se dogodilo?
Danas se ime Alibaba osim po bajci, povezuje s najvećom kineskom kompanijom internet prodaje.
Alibaba okuplja čak 20-ak povezanih trgovačkih društava, a najpoznatiji su:
TaoBao – web shop na kojem se može naći sve od igle do aviona
Tmall – web shop za kupovinu isključivo brendirane i kvalitetne robe u Kini
AliExpres – namenjen isključivo kupcima širom sveta
AliPay – elektronsko plaćanje bez troškova dostava (nešto kao e-bay)
AliCloud – tehnološka platforma za razvoj programskih rešenja i podrške
Što stoji iza obeležavanja Dana samaca?
Većina misli da je Dan samaca upravo izmislila sama Alibaba, ali to nije točno.
Zapravo su je 1993. godine izmislili studenti Univerziteta Nanjing kako bi slavili, pogađate – slobodu. Kao odu samoći odabrali su datum 11.11. jer je jedinica zaista jedan usamljeni broj. No Dan samaca nikada nije trebalo da bude depresivan i samosažaljevajući. Zapravo je on varijanta Dana zaljubljenih. Umesto da se parovi međusobno daruju, samci daruju sami sebe, tj. kupuju sami sebi darove koje su oduvek želeli, a možda nisu hteli bezveze da troše pare.
Tako je Alibaba 2009. godine odlučila taj praznik da preokrene u svoju korist i u trenutku ga pretvorila u sinonim za online potrošnju. Prošle godine za Dan samaca oborila je sve moguće rekorde, a ove godine je to ponovno uspela da učini.
Kako bi vam dočarali moć i uspeh ove kineske online prodavnice agencija Marker je napravila infografiku u kojoj ćete naći nekoliko zanimljivih i zabavnih činjenica.
Izvor: marker.hr