Marketing je došao u ćorsokak neiskrenosti, da bi Nemci opet zaplivali protiv struje liberalnog kapitalizma. Rekli su “ne” lažima, i naterali američke firme da se zamisle. I ostale, naravno. Šta se desilo?
Ista cena, a manje pakovanje, to ne može, objasnio je nemački koncern DM („Drogerimarket”) pošto je iz svojih objekata uklonio zubne paste marke „Colgate”. Suprotstavljanje gigantu kakav je „Colgate Palmolive”, u čijem sastavu posluje i „Dentagard”, proizvođač ove paste, bilo je, kako su potvrdili, isključivo u interesu potrošača, pošto je pakovanje smanjeno sa 100 na 75 mililitara, a cena nije umanjena ni evrocent. Police namenjene ovom proizvodu ostale su prazne, a najveći nemački lanac drogerija je zainteresovao tamošnju javnost, najpre jer je progovorio u ime potrošača, onda i zbog toga što se suprotstavio proizvođaču, i to jednom od njegovih najvećih dobavljača. Još je zanimljivije to što se ne dešava tako često da trgovac upozori kupce da ih neki proizvođač obmanjuje.
I na našem tržištu gotovo da nema robne grupe proizvoda u kojoj nije došlo do promena veličine pakovanja. Stare mere namirnica poput sto ili trista grama čokolade, litar mleka ili jogurta, 100 grama kafe u međuvremenu su kalirale, jer su proizvođači, a sa njim i trgovci, našli prostor u kome se neprimetno može zaraditi. Ni jedno tržište, bilo da je reč o onima u Evropskoj uniji, bilo manje razvijenim van granica EU, nije odolelo ovoj prilici za lakom zaradom na poverenju kupaca. A sve je počelo upravo odlukom Brisela još 2009. godine o ukidanju regulative o standardnoj veličini pakovanja namirnica. Tako, na primer, mleko koje je do tada bilo moguće pakovati po litar, novim propisima je definisano da se ostavlja sloboda proizvođačima da ih pune i u manju ambalažu, sve to pravdajući potrebama kupaca.
Po tim propisima čokolade mogu da teže 75, 90 ili 158 grama, mlečni proizvodi su takođe dobili nove mere, ali se proizvođači nisu na tome zaustavili. Jedini uslov koji je tada definisan novim propisima jeste da se, naravno, na ambalaži istaknu promene – količina proizvoda i cena po jedinici mere (litar ili kilogram), što proizvođačima nije bio problem, ali su ovu priliku iskoristili i na drugi način. Tako se na rafovima danas nalaze proizvodi koji imaju ambalažu iste veličine kao pre promene gramaže, a pakovanje je manje ili je u pakovanju manje komada nekog proizvoda. Na ovaj način kupac koji, najčešće naviknut na proizvode koje stalno pazari, i ne obraća pažnju na deklaraciju nego vizuelno prepoznaje proizvod i stavlja ga u korpu. A tek kasnije shvati da kesica supe više nije za četiri tanjira, da čokolada teži 80 grama da je u pakovanju pelena sedam komada manje, da čašica od jogurta više nije dva decilitra, da u pakovanju kroasana ima jedan komad manje od onog koji su kupovali ranije ili da pakovanje zamrznutog povrća više ne teži pola kilograma, nego sto grama manje.
Jedino što se nije smanjilo jeste – alkohol! Ali, da li će ovo upozorenje DM-a pratiti i ostali, videćemo!
Izvor: politika.rs