Hakeri otkrivaju nekoliko najpopularnijih načina uz koje najlakše dolaze do lozinki i zaštićenih podataka drugih ljudi i kompanija. Ovo su neki od njih:
Nepoznati program želi da se pokrene ili instalira? Dobar dan, hakeri!
Čim vam vaš operativni sistem predstavi program koji želi da se pokrene, a za koji do tog trenutka niste čuli, vreme je za klik na dobri stari ‘Ne’. Velike su šanse da se radi o malwareu koji može prilično da unakazi vaš računar i ugroziti vaše online profile.
Ako ste dopustili da se aplikacija pokrene, predlažemo temeljno skeniranje antivirusom.
Povezivanje telefonskog broja sa online profilima nije najbolja ideja
Hakeri su pronašli novi lukavi način kako da se ubace u vaš Facebook i Google profil korišćenjem opcije “Zaboravio sam lozinku”.
Nakon što pošalju takav upit, oni mogu da koriste poseban protokol preusmeravanja poruka i poziva kako bi sigurnosnu šifru dobili na svom računaru.
Ako je moguće, ne povezujte telefonske brojeve sa nepouzdanim online profilima i stranicama. U slučaju da web odredište nije od presudne važnosti, dovoljno je držati se dobre stare kombinacije emaila i lozinke.
Dobili ste potvrdu emaila za nepoznatu stranicu?
Povezivanje Facebooka i Twittera na nepoznate profile ili stranice tim stranicama daju pristup vašim društvenim mrežama i informacijama. Sakupljene informacije ovom metodom mogu da se koriste za provalu u vaš privatni profil.
Naravno, postoje varijacije ove metode prijave koje nisu štetne, ali kao načelno pravilo recimo da ideja povezivanja profila društvenih mreža i nepoznatih stranica nije najbolji plan ikad.
Mreže bez lozinke su najopasnije mreže
Neosigurane bežične mreže vrlo često su prikrivene hakerske zamke. Najčešća metoda prevare je virtualna mreža koja ima vrlo slično ime onoj javnoj a zapravo je hakerov laptop.
Nakon što neko nasedne i spoji se na njegov računar, sajber kriminalac može da instalira softver na žrtvin uređaj i da mu ukrade privatne podatke, uključujući i lozinke.
Pažljivo birajte protokol zaštite rutera
Kao prvo, zaboravite sve zaštitne protokole osim WPA. Uđite u postavke rutera i napravite solidnu šifru koju ćete zapisati na sigurno mesto.
Kao drugo, isključite WPS – hakeri ovaj sistem zaštite često provaljuju zahvaljujući vrlo poznatom sigurnosnom propustu.
Konačno, često proveravajte uređaje koji su spojeni na vašu mrežu. Ako nađete uljeza, vreme je za paniku i blokiranje!
Izvor: Tportal
Foto: Pixabay