Moguće je da ste se oduvek pitali gde se u svetu najviše, a gde najmanje radi. I evo odgovora, koji nam je dao CNN. I da, ne radi se najviše na Zapadu, naprotiv. Najviše se radi na “emerging markets”, odnosno na tržištima u razvoju. Pogledajmo Top10 gradova sveta gde su ljudi, voljno ili nevoljno, najvredniji.
- Hong Kong (SAR Hong Kong, NR Kina)
Dalo se i očekivati da su u pitanju ljudi iz Azije. Ali, nije Šangaj, nego je stari dobri, i ne više britanski Hong Kong u pitanju. Stanovnici bivše britanske kolonije rade godišnje čak 2.606 sati. Ako vam je dosadno da ne radite, samo se preselite u Hong Kong, jer tamo nedeljno radite i po 50 sati (10 sati dnevno radnim danom), a imate samo 17 dana godišnjeg odmora. Ako želite da živite “normalno”, idite u Pariz i radite svega 1.604 h godišnje. Da, HILJADU manje! - Bombaj (Maharaštra, Indija)
Nema šale sa najbrže rastućom svetskom ekonomijom. Kao što rekoše u filmu “Milioner iz blata”, svet najbrže raste ovde, ovde je novi centar sveta. 2.277 sati godišnje se radi u proseku. - Sijudad de Meksiko (Meksiko)
Ako na vlast dođe Donald Tramp, uzeće im pola firmi i vratiti uz SAD, pa neće moći toliko da rade. A rade 2.261, tek nešto manje od Čikada u SAD gde se radi 2.030 sati, najviše u SAD. Ali ako dođe na vlast Tramp, verovatno će Čikago raditi više! - Nju Delhi (Delhi, Indija)
Indija opasno grabi napred: prestonica ove zemlje ima radnike koji rade čak 2.214 sati godišnje. - Bangkok (Tajland)
Niste očekivali? Možda zato što niste bili u Bangkoku. Tamo sve vri od gradnje, od rada i od entuzijazma. 2.191 radni sat godišnje i osmeh na licu. Neugodno je da imaju svega 9 dana odmora godišnje, ali imajući u vidu kraljevske praznike i budističke praznike, koji donesu još 16 neradnih dana godišnje svima, to i nije strašno, sa 25 neradnih dana godišnje, a 16 vam ni najgori poslodavac ne može oduzeti. - Dubai (Dubai, Ujedinjeni Arapski Emirati)
Ovi kad rade, onda rade. Zašto to kažemo? Pa u Dubaiju je garantovano čak 30 dana godišnjeg odmora, a imaju i državne praznike, i opet ubeleže čak 2.186 radnih sati godišnje što ih možda i čini u proseku najvrednijima. - Najrobi (Kenija)
Grad koji su Britanci “izmislili” u zaleđu afričke obale postao je centar afričke ekonomije. 22 dana odmora i celih 2.184 radnih sati. - Tajpej (Tajvan, NR Kina)
Opet Kinezi koji su živeli 70 godina u kapitalizmu. 2.164 radna sata. - Džakarta (Indonezija)
Prestonica Indonezije se može pohvaliti sa najmanje dana godišnjeg odmora – svega 12 (samo Peking, Šangaj i Bangkok imaju manje). Onda ne predstavlja iznenađenje što skupe 2.102 radna sata. - Bogota (Kolumbija)
Posle završetka sukoba i sadašnjih pregovora o totalnom miru, Kolumbija se rešila i droge i krijumčara. Sada su svi u Meksiku a Kolumbijci vredno rade. Čak 2.096 sati godišnje u prestonici.