U mnogim razgovorima Google Plus (Google+) je doživljavao podsmehe, i mnogo puta smo, ruku na srce, komentarisali da pokušaji osnivanja novih društvenih mreža, osim Facebooka, Twittera, i VKontakte koji je veoma popularan na ruskom govornom području (bivši SSSR, postoji i na drugim jezicima, naravno), nije isplativo jer niko nema vremena da održava deset naloga svakodnevno. Ako želite novu društvenu mrežu, ona mora da bude distinktivna, kao Instagram za fotografije ili LinkedIn za posao, a ne obična konkurentska mreža za povezivanje ljudi. Još otkad je MySpace doživeo nagli pad i siroti Tom ostao usamljen, ništa nije nemoguće. Stoga, mnogo je komentara bilo upereno protiv ideje da kada aploudujete neki svoj video na YouTube, automatski ste kao prvi komentar dobili da ste podelili video na Google+ mreži.
Naime, to se dešava zato što je YouTube servis za razmenu video sadržaja povezan sa društvenom mrežom Google+ još od septembra 2013. godine, pa je u skladu sa time otvaranje novog kanala na Youtube-u zahtevalo korišćenje Google+ profila, uključujući i pojavljivanje pravog imena i prezimena korisnika u sekciji sa komentarima.
Nakon nepune dve godine, međutim, kompanija Google odlučila je da ukine prisilno povezivanje društvene mreže Google+ i Youtube servisa. Prošlog meseca, kompanija je takođe lansirala Google Photos kao zasebni proizvod koji je zamenio odeljak Google+ Photos.
Čini se da je vodeći vrh kompanije konačno shvatio da je bila loša ideja međusobno povezati sve proizvode jer je veliki broj korisnika na Google+ mreži otvarao naloge kako bi mogao da koristi opcije i usluge koje nisu direktno vezane za mrežu.
Googleov pokušaj da stvori društvenu mrežu koja će parirati Facebooku i Twitteru zato je već duže vreme meta podsmeha kritičara koji Google+ nazivaju ‘gradom duhova’. Ipak, uprkos tome što nije popularan u jednakoj meri kao preostale dve mreže, Google+ uspeo je da privuče određeni broj privrženih korisnika.
Kompanija stoga navodi da neće odustajati od njih, i da radi na razvoju novih opcija kako bi korišćenje mreže učinila lakšim, korisnijim i zanimljivijim.