Za praćenje aktivnosti u najčuvanijim vojnim bazama na svetu, nije potreban satelit i mreža špijuna. Dovoljno je da se uključe Google Maps i instalira Strava fitnes aplikacija. Na Strava društvenoj mreži godinama ostaje trag kretanja i životne navike, što predstavlja visok bezbednosni rizik pre svega za vojske širom sveta.
Strava je društvena mreža za sportiste i rekreativce koja beleži aktivnosti i rute kojima se kreću kako bi predstavila mape najpopularnijih mesta za trening.
Ipak, “Global Heathmap” sistem prikaza aktivnosti prikazuje gde se kreće 27 miliona korisnika ove mreže.
Mapa prikazuje aktivnosti korisnika u periodu od 2015. do 2017. godine. Ovi podaci su dobijeni putem fitnes gedžeta kao što su Fitbit i Jawbone, ali i putem mobilne aplikacije.
Osetljive informacije o delatnosti američkih (i ne samo američkih) vojnika postale su široko dostupne zahvaljujući toj aplikaciji.
Najviše reakcija je izazvao tvit australijskog studenta Nathana Rusera koji je zumirao Siriju uz pitanje da li se na ovaj način otkrivaju aktivnosti američkih vojnika. Ova objava je skrenula pažnju vojnih analitičara, ali i vojnih službi kako bi se ustanovilo da li zaista dolazi do otkrivanja osetljivih informacija.
Pentagon se zvanično ne oglašava, ali je poslata poruka da se situacija ispituje. Kompanija Strava je objavila da je u njihovoj aplikaciji moguće da se isključi opcija za praćenje kretanja.
Lokacije vojnih baza su dobro poznate, i protivničkoj strani obično nije teško da napravi satelitske snimke, Heathmap pokazuje precizno kretanje vojnika, odnosno njihovih mobilnih uređaja. Lako se uočava kretanje patrola, intervali akcija i premeštanje ljudstva.
Uz to neke lokacije američkih baza u Siriji, Iraku i Avganistanu su brižljivo skrivane. Posmatrači su tako na karti našli navodnu bazu CIA u Mogadišu i bazu američkih specijalnih snaga u rejonu Sahal u Africi.
Najjednostavnije rešenje da se vojnom personalu oduzmu svi gadžeti, ali za generacije rođene devedesetih to bi bila žestoka kazna.
Izvor: N1
Foto: Pixabay