Jedan od najvećih britanskih poslodavaca po broju zapošljavanja fakultetski obrazovanih kadrova, konsultantska kompanija Ernst&Young, najavio je da više neće tražiti stručnu spremu u molbama za posao, jer kako kažu, nema dokaza da je uspeh na fakultetu povezan s karijernim dometima kasnije u životu.
Različite nivoe ocena sa studija zameniće “otvorene mogućnosti za talentovane pojedince bez obzira odakle dolaze”. Nove zaposlene biraće prema posebnom sistemu procene u kojem će obilno koristititi internet. I dalje će uzimati u obzir akademske kvalifikacije ali one više neće biti barijera za briljantne mlade ljude koji ih nemaju, citira Hafington Post predstavnike kompanije.
Smatraju da je selekcija kandidata prema diplomama, nivoima i ocenama zastarela. Ernst&Young godišnje otvori 200 radnih pozicija za kandidate s diplomom. Nova pravila počeće da primenjuju od 2016. Nešto slično nedavno je napravio PriceWaterhouseCoopers (PWC) u SAD-u jer, kako kažu, ne žele da im promaknu talentovani kandidati koji zbog nižeg imovinskog statusa nisu bili u prilici da završe nivoe studija koje su ranije tražili. Poslodavci žele balansirati situaciju koju stvara društvena nejednakost.
Istraživanja pokazuju da deca iz bogatih porodica 35 odsto češće završavaju na visoko plaćenim poslovima od siromašnih, čak i ako nisu talentovani studenti.
Izvor: Telegram, B92