Evropska unija od danas, kao što je i najavila, konačno ukida roming, što znači da građani zemalja članica neće dodatno plaćati pozive, poruke i usluge korišćenja interneta prilikom posete drugih zemalja članica EU.
Novi zakon stupio na snagu danas, 15. juna, a EU je u međuvremenu na svojoj zvaničnoj FB stranici postavila sat koji je merio koliko je vremena ostalo do ukidanja rominga.
Zakon će važiti i u pojedinim zemljama koje nisu članice EU, poput Islanda, Lihtenštajna i Norveške, ali će u ovim zemljama stupiti na snagu nešto kasnije.
Roming znači da korisnici “gostuju” u drugim mobilnim mrežama izvan svojih zemalja, a nova regulativa, koja je više od deset godina pripremana uz brojne otpore i institucija i operatora u Evropi, sada donosi promene uredbom Evropskog parlamenta i Veća kojom su izmenjena dosadašnja pravila za veleprodajna tržišta rominga, čime su se stekli i svi preduslovi da cene usluga u romingu (govorne i SMS usluge, kao i prenos podataka) budu jednake domaćim cenama.
To znači da će cene u romingu korisnicima kada se nalaze u inostranstvu biti jednake nacionalnim cenama prema drugim mobilnim mrežama, međutim telekom analitičari iz Evrope upozoravaju korisnike na oprez pri korišćenju mobilnog interneta odnosno prenosa podataka.
Koristiti besplatni wi fi gde god i kad god je moguće najbolje rešenje
Analitičari su saglasni da će novu regulacija roaminga korisnici najbolje moći da osete za glasovne mobilne pozive (razgovore) i SMS poruke, ali i da bi za mobilni pristup internetu i prenos podataka mogli da imaju i troškove koje bi ih mogli iznenaditi.
Prenose i poruke Evropske komisije korisnicima “ako kod kuće imate neograničene mobilne podatke ili vrlo jeftine mobilne podatke, vaš operator može primeniti ograničenje na podatke tokom rominga. Ako je to slučaj, operator vas mora obavestiti unapred o tome i upozoriti vas kada dođete do toga, a sve preko toga biće podložno dodatnoj naplati”.
Stoga korisnicima savetuju da za mobilni pristup internetu u inostranstvu koriste besplatni wi fi gde god i kad god je to moguće, a dobrim rešenjem drže i da korisnici na putovanju (turisti) kupe lokalnu SIM karticu u državi-članici koju posećuju.
Povodom nove regulacije roaminga, iz Hrvatskog telekoma (HT) su objasnili da to znači da će korisnici moći povoljnije da koriste usluge dok su na putovanju u stranoj zemlji, ali da se to ne odnosi na međunarodne pozive odnosno pozive iz Hrvatske prema stranim zemljama.
“Međunarodni pozivi nisu obuhvaćeni roming regulacijom, pa za njih i dalje vrede sva postojeća pravila skladno uslovima tarife/opcije koju korisnik ima. Dakle, ako korisnik iz Hrvatske poziva broj u Nemačkoj, razgovor će mu se naplatiti skladno njegovoj tarifi kao međunarodni poziv. Međutim, ako korisnik iz Hrvatske, za vreme svog boravka na primer u Nemačkoj, poziva broj u Hrvatskoj ili bilo gde u EU, i pritom koristi SIM karticu nekog od hrvatskih operatora, poziv će se tretirati kao roming te će se naplatiti skladno važećim roming pravilima”, objašnjavaju iz najvećeg telekoma u Hrvatskoj.
Napominju da će HT, kao i ostali operatori u EU, s ciljem sprečavanja zlouporabe ili prekomerne uporabe u roamingu, moći da primene tzv. politiku pravedne uporabe na potrošnju roaming usluga u zemljama EEA, te će u tom slučaju povrh nacionalne cene usluga moći dodatno da naplate najviše 0,29 kuna za odlazni poziv unutar EEA, 0,09 kn za SMS i 0,07kn/MB.
Izvor: B92