Pre nekoliko nedelja pisali smo o elektronskoj prijavi ispita na fakultetima Univerziteta u Beogradu i fakultetima koji još uvek nisu počeli da primenjuju ovakvu vrstu online podrške. Sada smo odlučili da istražimo malo dublje o mogućnostima i primeni e-student naloga, na fakultetima na kojima se ovaj metod primenjuje već godinama unazad. Došli smo do sledećih zanimljivih zapažanja.
FON
Već više od pet godina unazad, studenti ovog fakulteta pamte da su se koristili svojim „elektronskim kolegom“ u svrhe prijavljivanja ispita. Ono što je zanimljivo kod jedinstvenih e-student naloga na FON-u jeste činjenica da prijava ispita nije jedina mogućnost koju ovaj nalog poseduje. Naime, u sekciji „Ispiti“, u svakom trenutku možemo pristupiti evidenciji dosadašnjih položenih, odnosno nepoloženih ispita, ispita koje možemo prijaviti za tekući ispitni rok, dobijenih ocena, kao i datuma polaganja. Takođe, preko istog naloga vrši se odabir izbornih predmeta (Biranje predmeta), evidencija o stručnoj praksi i diplomskom radu (Obaveze) i evidencije o uplatama i stanju računa (Školarine i uplate). Takođe, uplata školarina vrši se uz pomoć nekoliko klikova.
Velika prednost ovog naloga jeste to što se u bilo koje vreme i na bilo kom mestu može pristupiti nalogu i izvršiti određena akcija, potrebno je samo da postoji internet konekcija. Prijava ispita i plaćanje školarina uz nekoliko klikova na ovom servisu, znatno skraćuju vreme i olakšavaju studentu obavezu za vreme ispitnih rokova.
Kao nedostatak primećujemo neažurnost vesti i obaveštenja (još uvek stoje obaveštenja iz 2014/15. godine), dok npr. na servisu Ekonomskog fakulteta uredno stoje vesti o martovskom roku koji sledi.
Pitali smo studente da daju svoje mišljenje o ovoj temi:
„Dobro je osmišljen servis i po mom mišljenju dosta funkcionalan, sve se uradi u par klikova. Pruža mnogo bitnih informacija, npr. kada želite da prijavite neki ispit, samo kliknete na njega u sekciji Prijavi ispite i dobijete detaljne informacije o njemu; koliko ESPB nosi, kog datuma je ispit, kod kog profesora i koliko ste ga puta već prijavljivali (Slika 2). Problem može nastati jedino ako se prijava ispita ne evidentira, pa ste onda dužni da vršite reklamacije na šalteru i tu se onda dosta čeka, ali dobra stvar je što se to baš retko dešava.”
Ekonomski, Filozofski i Fakultet političkih nauka
Slična situacija je i na ovim fakultetima. Interfejs e-student naloga je pregledan i jednostavan za korišćenje, a pitavši jednog studenta za komentar o ovoj temi, dobili smo sledeći odgovor:
“Super je stvar, funkcioniše tako što se par dana pre početka ispitnog roka (uglavnom oko deset dana pre prvog ispita) otvore prijave, i onda se iz skupa navedenih ispita biraju oni koje želite prijaviti za ovaj rok. Ono što je dobro je što za sve to treba svega par sekundi i onda si miran do sledećeg roka. Jedino što oduzme malo više vremena jeste odlazak do pošte ili banke gde vršimo uplatu novca na e-račun, pa je potrebno sačekati jedno dva, tri dana dok novac „legne“ i tek onda njime možemo da raspolažemo.“
Na osnovu ove mini analize možemo zaključiti da fakulteti Univerziteta u Beogradu u velikoj meri primenju online servise koji omogućavaju studentima brže i lakše izvršavanje obaveza; prijavu ispita, biranje predmeta, uplatu školarine itd. Ovim se znatno utiče na smanjenje redova čekanja na šalterima studenstke službe, kao i na uštedu vremena pri obavljanju ovih aktivnosti. Takođe, sve izvršene akcije se evidentiraju na nalogu što omogućava laku pretragu i dobru preglednost. Prema tome, e-student itekako „živi“ na beogradskim fakultetima!
Autor: Miloš Kaljević
Foto: pixabay.com