Bela kuća zatražila je od internet kompanija da razmotre korišćenje njihove tehnologije za pomoć u „otkrivanju i merenju radikalizacije“.
„Da li možemo da nađemo načine da se brže identifikuje teroristički sadržaj na internetu, tako da servis provajderi mogu da ga uklone?“, piše na dokumentu Bele kuće koji je spremljen za sastanak sa liderima u tehnologiji. Do dokumenta je došao The Intercept.
U dokumentu se sugeriše da algoritam koji koristi Facebook da uoči i spreči potencijalna samoubistva može da bude pogodan model da se lociraju teroristi. „Da li postoji tehnologija koja može da oteža teroristima da koriste internet ili olakša potragu za njima? Zainteresovani smo za sve opcije koje mogu da pomognu da se bolje identifikuju mreže terorista ili indikacije njihovih predstojećih napada. Postoje li načini da se izvuku informacije iz promene obrazaca korišćenja ovih platformi u svrhu pripreme za nasilje?“, piše u dokumentu.
Povećava se proporcija istraga terorizma koje počinju od tvitova i postova, na koje ukazuju članovi porodice ili doušnici. U isto vreme, pojačava se pritisak da društveni mediji ne dozvole radikalnim grupama otvorenu platformu za ideje.
Nije čudno što američka vlada traži algoritam, međutim postoje ozbiljne prepreke da se koristi kompjuterski kod za traženje terorista i terorističkog kontenta.
Mnogi eksperti, iz oblasti policije, prava i nauke saglasni su da je praktično nemoguće uprostiti ključne, prediktivne znakove koji određuju teroristu koji je spreman da izvrši napad i onda ga uspešno izdvojiti iz gomile. Algoritmi su dobri za stvari poput prevara sa kreditnim karticama. Ali to je zato što se tako nešto događa često, nema puno varijabli i svaki slučaj ima isti predvidljiv obrazac. Teroristički napadi su mnogo ređi i svaki je drugačiji.
Algoritam koji bi se koristio, bio bi veoma neprecizan, što bi značilo da bi od više stotina miliona postova na mrežama, na mnoge od njih bilo ukazano greškom. Greške u algoritmima za otkrivanje prevara sa kreditnim karticama nemaju veliku cenu. Ali identifikacija terorista može imati posledice. Zbog statističke nemogućnosti da se uhvati terorista kroz pretragu podataka troši se mnogo novca i vreme istraživača, a pritom je ugrožena privatnost i sloboda.
Fil Rogavej, computer science profesor, kaže da grupa ljudi ne može da se složi da li neki e-mail ili post sadrži teroristički sadržaj, pa da zato nijedan softver nema šanse da izvuče takav kontent iz online medija. Studija vlade Amerike iz 2008. godine je već zaključila da su antiteroristički programi koji traže obrasce u ličnim informacijama, poput telefonskog listinga, putovanjima i istorije pretrage na internetu veoma neefikasni.
Ali šta bi se desilo da se takav algoritam stavi u upotrebu i počne automatski da briše postove?
Administracija se u dokumentu zapitala da li softver koji se koristi za prevenciju spama, može da se upotrebi za lociranje i brisanje terorističkog sadržaja. Ali takav filter ugrožava prvi amandman Ustava SAD.
„Elektronski monitoring i cenzura je pogodna za suzbijanje političkog neslaganja. Brisanje kontenta na koji autoritet gleda sa neodobravanjem čini ljude uplašenim da raspravljaju o političkim temama“, relao je Rogavej.
„Cenzura nikad nije bila efektivan metod postizanja sigurnosti. Ceo dokument otkriva uznemirujuću količinu magijskog razmišljanja od strane zvaničnika vlade. Izgleda kao da i dalje ignorišu brojna istraživanja koja određuju terorizam kao kompleksno ponašanje koje može da se razume samo u kontekstu političke situacije u kojoj se javlja. Nastavljaju da ulažu u „jednostavna rešenja“ koja identifikuju „loše momke“ pre njihovog napada“, dodao je bivši FBI agent Majkl German.
Izvor: theintercept.com
Foto: pixabay.com