Panel br. 2 na ovogodišnjoj konferenciji Digital 2015. bio je: Spoljna politika, međunarodni odnosi i društvene promene u eri socijalnih mreža i novih medija. Učesnici su bili: Srđa Popović, Canvas, autor knjige “Mustra za revoluciju” i gostujući predavač Univerziteta Harvard; Jean-Daniel Ruch, ambasador Švajcarske; Denis Keefe, ambasador Velike Britanije, Boško Jakšić, “Politika”; Dragan Simić, dekan Fakulteta političkih nauka, Beograd. Moderator je bila Jelena Obućina, RTS.
Srđa Popović, Canvas, autor knjige “Mustra za revoluciju” i gostujući predavač Univerziteta Harvard: Danas se može otvoriti Facebook grupa i već se boriš protiv režima, a kada smo se borili protiv Slobe, morali smo lepiti plakate i deliti letke. A danas sliku mađarskih policajaca koji bacaju hleb izbeglicama nije snimio CNN nego neko mobilnim telefonom. Ali, nije poenta u hejtovanju i duhovitomi hejterskom tvitu kojeg ti svi lajkuju. Poenta je da se napravi nešto kao u Hong Kongu da ljudi ostanu na ulicama 3 nedelje. Ali Occupy Wall Street ili Hong Kong nisu uspeli, a Tahrir je uspeo, jer nije poenta ni u brojevima ni u dugotrajnosti procesa. Sada svi imaju hakere, botove. Svaka vlada: a digitalna sfera postaje bojište. Da li je „narodno novinarstvo“ i to što svako može da snimi prilog, da li je to dobro? Svako je novinar i teško je sakriti neku tajnu. Ali postoji i zasićenje, i jedna informacija može da bude zasenjena nekom drugom. Pitanje snimka upotrebe hemijskog oružja u Siriji je mogla da izazove Treći svetski rat a nismo mogli da verifikujemo gde se dešava radnja koja je snimljena. Sa druge strane, danas se ne može sakriti talas izbeglica kao što se desilo u Krajini 1995.
Jean-Daniel Ruch, ambasador Švajcarske: Nekada smo u starim dobrim danima diplomatije, recimo u Pakistanu, ako je neko bio ambasador, mogao da se „pravi lud“ da je veza loša i da mu pošalju instrukcije poštom i da nastavi da pije koktele pored bazena. Danas smo 24/7 konektovani i nema izvlačenja. Najvažnije informacije su ili sa kriptozaštitom ili na papiru, nema šanse da se strogo poverljivo šalje novim medijima, pa ni telefonom.
Dennis Keefe, ambasador Velike Britanije: Lord Palmerston je mislio da je telegram kraj diplomatije. Ali nije beio, već je svaki sledeći tehnološki izum samo novi i savremeni način da se izvrše zadaci. 172 šefova država iz UN koriste Twitter svakog dana. Tokom pregovora sa Iranom su svi koristili Twitter, a Hilary Clinton je objavila svoju predsedničku kandidaturu preko Twittera. Komentar na društvenoj mreži ne može biti „neslužben“. Foreign Office je u prethodnih 5 godina bio pionir na ovom polju. Digitalne alatke i nalozi na društvenim mrežama objašnjavamo sebe građanima i borimo se s ekstremizmom. Moramo biti autentični, aktivni i precizni. I dalje se bavimo i klasičnom diplomatijom i nešto novijim sredstvima. Kada je poruka cilj, možete koristiti Twitter. Kada je poenta u dijalogu, ne smete ga koristiti. Ali, danas je mnogo informacija zapravo u sferi emocija.
Boško Jakšić, “Politika”; Tehnološka revolucija menja politički pejzaž, obara vlade, daje glas prethodno bezglasnim masama. Neke vlade su potcenile ovaj značaj. Makluan je tvrdio da se način mišljenja menja sa načinom tehnološke komunikacije. Neki opet šire lažnu propagandu i postali su majstori. Vlade opet kontrolišu šta mi čitamo i šta volimo. Ali vlast i glas narodu, šta može biti demokratskije od toga? Tradicionalne vrednosti demokratije i slobode se primenjuju na isti način kao i u analogno doba. Ali nekada su preko ovih medija širi poziv na nasilje. Našeg Snowdena i Assangea ima, i to su oni koji filuju tabloide informacijama, ali nisu to te informacije koje suštinski menjaju društvo.
Dragan Simić, dekan Fakulteta političkih nauka, Beograd: Dolazi do seljenja moći od onih koji imaju novac do onih koji imaju informacije. Barak Obama je bio prvi učinkoviti kandidat koji je formirao komunikaciju preko društvenih mreža i to ga je i dovelo na vlast. Digitalna revolucija je jednako važna kao i ostale revolucije, od industrijske do informatičke. Mada sada mi multipliciramo svetove, stvaramo mnoge svetove a ne jedan.