Panel br. 1 na konferenciji Digital 2015 bio je
Gde smo godinu dana kasnije: CEO panel lidera telekomunikacionih kompanija regiona
Učesnici su bili: Ove Fredheim – CEO Telenor Srbija; Predrag Ćulibrk – CEO Telekom Srbija; Dejan Turk – CEO Vip Mobile; Ivica Mudrinić, Deutsche Telekom; Slobodan Đinović, ORION telekom. Moderator je bio: Dejan Ljuština, PwC.
Ivica Mudrinić, Deutsche Telekom:
Svet se menja velikom brzinom , ako nemate dobru infrastrukturu onda je sve drugo uzaludno. Konsolidacija sama po sebi nije svrha. Dva loša ne čine jednog dobrog. Kako ćemo udaljenim selima osigurati uslugu i optiku ruralnim oblastima? Postojeća tehnološka rešenja neće moći ponuditi uslugu koja je neophodna. EU reguliše sve do besvesti, i to je vrlo arbitrarno. Treba regulativu olabaviti i ona mora biti u svrsi ostvarenja misije. Imamo paralelne procese i svi se moramo srediti i onda će sve štimati, možemo spajati i razdvajati, ali moramo pre svega biti efikasni. Ako se dobro definiše misija i vizija, onda će kapitalizacija doći lako. Ali, pre svega nam treba dobra infrastruktura, jer ne možemo graditi kuću bez temelja.
Slobodan Đinović, ORION Telekom:
Dovodimo sebe u situaciju u kojoj motivišemo korisnike da dođu kod nas, online, moramo doći do korisnika jednostavnijim ponudama. I dalje postoji pritisak na nas, pošto mi kupujemo opremu od vendora i moramo da je platimo. Pokušavamo da naplatimo uslugu i probamo da ne ulazimo u veliko finansiranje ako je moguće. Mi kao tržište moramo da se menjamo. Tržište OTT je takvo da regulator kod nas ne vidi šta se dešava. Džobs ili Kuk su rekli da je bolje da sami sebe kanibalizujete nego da vas kanibalizuje neko drugi. Mi smo opet napravili inkubator, i imamo jedinstvene servise, aplikacije: možete sa fiksnog telefona da vršite mobilni poziv i da šaljete SMS poruke, Sve ovo zbunjuje regulatora, naravno. Čak 380 hiljada ljudi je u SAD prekinulo kablovske ugovore, jer žele sadržaj kojim mogu da upravljaju. Regulator će morati da bude ili surovo neutralan, pa ćemo završavati na sudovima, ili ćemo uraditi neki regulatorni okvir.
Ove Fredheim, CEO Telenor Srbija:
Telekomi su se promenili, i telekomi mobilni usluga se kreću prema mobilnim plaćanjima, više nije samo govor. Ali, nije to samo pitanje plaćanja i finansijskih usluga, već je to osećaj da u mobilnom uređaju leži moć. Ta moć koju oseća vlasnik teelefona, moramo je prepozati i monatizirati, jer oni osećaju lakoću života kada imaju telefon. OTT je nešto, opet, čega smo se plašili pre pet godina, ali ne i sad. Pre deset godina se plaćalo po poruci i minutu, a danas se plaća prema konektivnosti. Izgubili smo stari način nalate u međuvremenu ali smo iznašli novi a ostali smo telekom. Moramo moderrnizovati i zakonodavstvo, koje kaska u odnosu sa tehnologijom. Jer sadržaj kod OTT kompanija se ne nalazi u zemlji, a ni prepreke ne postoje, za razliku od telekomovih.
Dejan Turk, CEO Vip Mobile:
VIP je sada deo imperije Karlosa Slima, i mi sada upravljamo iz Beograda tržištem u Sloveniji i Hrvatskoj, i sada imamo povećanje jednostavnosti i efikasnosti i sve ide brže, iako je bilo mnogo izazova, dva majndseta, dva pisma, dve kulture, dve religije, ćirilica i latinica, dva jezika… Ali smo uspeli. U Srbiji smo treći mobilni operater, a u Sloveniji smo kupili jedan fiksni operater. Osim srpskog i slovenačkog, i nekoliko svetskih jezika sam morao zbogf svoje devetogodišnje ćerke da naučim jezik emotikona, i to je moj doprinos digitalizaciji. Konsolidacija je budućnost tržišta, u Sloveniji je došlo do konsolidacije na 3 velika igrača, a to Srbiju tek čeka. Sve je u ljudima i promeni njihovih navika.
Predrag Ćulibrk, CEO Telekom Srbija:
Ono što je od ogromnog značaja je da su sva tri mobilna operatera prešla na 4G, a mi smo sada napredovali prema tome da sve bude online. Ali, da li mi to želimo? Ako to bude tako, onda neće biti šoping molova, prodavnica, kupovine. Na šta će Rim ili Milano ličiti kada to postignemo? Mislim da mobilni operateri i ne treba da razmišlja u tom pravcu, već da ide u pravcu pružanja usluga e-zdravstva, entertejnmenta, e-uprave. Mi se razvijamo u tom pravcu i dobijamo nove korisnike kojima to očigledno treba. Ne razmišljamo 5 ili 10 godina unapred, već dajemo ono što su njima danas goruće potrebe. Mi se krećemo prema klaudima, ali ni to nije najbitnije, već kretanje prema partnerstvima sa malim softverskim firmama, i pozivam ih sve na saradnju. Ja u Srbiji ne očekujem konsolidaciju i smanjenje broja operatora, a tu je i konfuzna i kontradiktorna politika EU, i merdžeri imaju administrativne prepreke. Ja bih najviše voleo da ima jedan operater u zemlji, ali obično se dođe sa 4 na 3.
Dejan Ljuština, moderator:
Uz sve benefite digitalizacije imamo i mane, i deca koja previše koriste digitalne uređaje lošija su u školi, a i uništenje radnji fizičkih, nije dobro. Evropa ima 200 operatera, SAD 3 a Japan 4. Da li će digitalizacija doprineti optimizaciji? Družeći se sa biznismenima u Silicijumskoj Dolini, mi vidimo da velike kompanije prvo definišu misiju i viziju, kao Facebook, znači prvo vidimo šta ljudima treba a kasnije ćete dobiti novac i kapitalizaciju.