Jedan od najboljih načina da se novac zadrži u lokalnoj ekonomiji je dizajniranje sopstvenog novca koji ne može da važi na drugim mestima, niti, ako se iznese, može da bude razmenljiv za druge valute. Deluje srednjovekovno, zar ne? Ali, upravo je to način borbe protiv globalizacije i globalne krize. Alternativne valute su uvedene na mnogim mestima, a naročito su uspešne u UK i SAD. U SAD postoje Mountain Hours i Ithaca Hours, a u Britaniji je najpoznatija Brikstonska funta, uvedena 2009. godine u londonskoj opštini Brikston (Brixton), nekada poznatoj po rasnom nasilju, mutietničkom okruženju, nemirima, kriminalu, ali i po Akademiji, sjajnoj muzičkoj sceni i slavnim pojedincima.
Bristolske funte
Tom Shakhli, menadžer udruženja građana koje sinhronizuje izdavanje i upotrebu brikstonske funte, kaže da „upotreba brikstonske, a ne funte sterlinga, pomaže da se novac zadrži u likalnoj zajednici i da svaki put kada plaćate u brikstonskim funtama, možete da se osećate kao socijalni aktivista. Na kraju krajeva, šta je novac? Da li njega moraju da štampaju banke ili država? Zašto novac ne može biti lokalizovan? A što ne možemo da na njega stavimo pop zvezdu?“
Dosad postoji 200 lokalnih firmi koje primaju ovu funtu (kliknite da vidite direktorijum), a upotreba ove funte učinila je Banku Engleske nervoznom posle 6 godina nesmanjenog korišćenja. Mislili su da je to prolazna šala, ali su se pojavile i Oksfordska funta, Kingstonska funta, Palas funta (to su samo one koje su nedavno uvedene). Banka ih naziva „vaučerima“ i „kuponima“ i navodi da „nisu sigurne za upotrebu“.
Luol Deng na novčanici od 5 funti Brikstona. Čekamo La Roux!
U međuvremenu, lokalne valute su se proširile Evropom. U više gradova, u čak 14 evropskih država, postoje lokalne monetarne šeme, odnosno lokalne valute. U septembru 2012, je puštena moćna i uticajna Bristolska funta, puštena u promet u istoimenom britankom gradu. “Ovo nije napad na nacionalne kompanije i nacionalnu trgovinu, već pozitivna podrška lokalnim kompanijama i trgovini”, kaže Stiv Klark, advokat “Bristolske funte”. U Britaniji postoji nekoliko stotina lokalnih finansijskih šema, ali samo ova uživa i podršku lokalnih vlasti. “Građanima ćemo omogućiti da plaćaju porez u bristolskim funtama“, kaže Barbara Janke iz Gradske vlade Bristola. E, ovo je već ozbiljno!
I ne samo to. Osim u gotovom novcu, građani će moći da plaćaju i elektronski. To nije slučaj u mestima poput Totnesa, Luisa, Strauda, gde su lokalne valute dostupne samo u kešu. “Većina onoga što nam je potrebno proizvodi se na drugim krajevima sveta, a klimatske promene dovode u sumnju dugoročan opstanak takvih lanaca snabdevanja. Zato se osećamo sigurnijim ako obezbedimo da se hrana i osnovne potrepštine obezbeđuju lokalno”, kaže Moli Skot Kejto, pokretač Straudske funte.
Zanimljivost: na novčanici od 10 funti u Brikstonu nalazi se – Dejvid Bouvi (David Bowie), najslavniji Brikstonac! 2011. su novčanice osvežene i među novim licima na novčanicama našlo se i ono krilnog košarkaša Chicago Bullsa i britanske reprezentacije Luola Denga, koji se našao na apoenu od pet funti. Na novčanici od jedne funte je mesni aktivist i akademik Lenford Kwesi Garrison, dok novčanicu od 20 brikstonskih funti krasi lice tajne agentice iz Drugog svetskog rata Violette Szabo. Svima je zajedničko da su živeli u Brikstonu, naravno!
Izvori: Theantimedia.org, ezadar.hr, rts.rs