Kombinacija 3D štampanja i elektronike pružila je istraživačima priliku da razvijaju prilagodljivu protetiku za pojedince koji pate od raznih invaliditeta.
Na taj način, protetika može da poboljša sluh osobama, a 3D štampanje može da kreira personalizovanu plastičnu protetiku koja može da se uklopi direktno preko obolelog uveta. 3D štampanje je proširilo prostor za istraživanje, pa bi naučnici tako mogli da kreiraju “živu protetiku” od ćelija, a ne od plastike. Protetika će postati “živa” nalik na biološke skele koje će rasti na hrskavici.
Proteza se onda može presaditi pacijentu na kojem će funkcionisati kao novo spoljašnje uho. Daljim razvojem 3D bioštampanja koristiće se vlastite ćelije, a pacijentima će se onda smanjiti šanse da transplantacija bude odbijena.
Ovaj fascinantan razvoj “žive protetike” je sada na višem nivou, razvijajući bioničko uvo, 3D bioštampanu protezu koja ima sposobnost da nadmaši ljudsko uho. Istraživači sa univerziteta Princeton razvili su potpuno funkcionalno uvo napravljeno od hrskavičavog tkiva koje može da detektuje signale van normalnog opsega ljudskog sluha.
Bioničko uvo ima mogućnost da primi zvučne frekvencije u opsegu ljudskog sluha, ali i one van njega, kao na primer frekvencije radija. Uspeh ovog eksperimenta nudi mogućnost da se pređu funkcionalna ograničenja organa u ljudskom telu. Ovi napori privukli su pažnju Nacionalnog instituta za zdravlje u Americi koji je nagradio projekat Princeton tima sa 2,43 miliona dolara. Biće fascinantno videti šta ovaj tim sprema u budućnosti.
Izvor: thenextweb.com