Sjedinjene Američke Države su objavile nacionalni plan za naredni period koji detaljno izlaže zadatke u obrazovnom sistemu, a tiče se bolje upotrebe tehnologije.
Ovaj američki dokument predstavlja zajedničku viziju i akcioni plan koji odgovara na hitnu nacionalnu potrebu. Opisuje konkretne korake koje Sjedninjene Države treba da preduzmu kako bi učenici svih uzrasta imali mogućnost za lični razvoj i prosperitet, te da bi ostali konkurentni u globalnoj ekonomiji.
‘Postavili smo novu viziju za tehnološku podršku učenju i okupili oko sebe veliki broj partnera koji će nastojati da viziju pretvore u praksu ne bi li promenili način učenja svih đaka’, izjavio je Ričard Kulata, direktor kancelarije za tehnološku edukaciju.
Nacionalni tehnološko-obrazovni plan predstavlja strateški dokument za Sjedinjene Dražave. Plan za narednu godinu, ‘Budućnost spremna na obrazovanje’, preispituje pravu ulogu tehnologije u obrazovanju i napominje kako je učenje neophodno uvek i svuda. Dok priznaje kontinuiranu potrebu za obezbeđivanjem jednakosti pri pristupu tehnologiji, plan poziva sve uključene u proces obrazovanja da nastoje povećavati ravnopravnost pristupa iskustava u učenju koje tehnologija omogućava. Pristup tehnološkim alatima za učenje ne sme biti određen rasom, etničkom ili nacionalnom pripadnošću, polom, seksualnom orijentacijom ili rodnim identitetom, invaliditetom, religijom i socijalno-ekonomskim statusom.
U uvodu dokumenta se kaže kako obrazovne ustanove treba postati svojevrsni inkubatori istraživanja i pronalazaka i da učitelji, zajedno sa učenicima, treba da su u procesu daljeg obrazovanja i nalaženja novih znanja i informacija.
Iako su prešli dug put od 2010, pa do danas, predstoji im još puno koraka koje treba preći:
- I dalje postoji ‘digitalni jaz’ odnosno učenici koji poseduju tehnologiju i pristup Internetu i koji ih koriste na kreativne načine i oni koji to nemaju.
- Mnoge škole i obrazovne ustanove i dalje nemaju ili ne koriste na pravi način tehnologiju.
- Malo ustanova je usvojilo onaj pristup tehnologiji koji podrazumeva neformalna iskustva učenja kao određenu podršku formalnim ciljevima edukacije.
- I dalje radnici u obrazovanju nisu na najbolji način pripremljeni da koriste nove tehnologije u obrazovne svrhe
- Iako su pristupi ocenjivanju evoluirali, nedovoljno se i dalje koristi tehnologija za merenje sposobnosti koje nisu kognitivne, a uključuju širok spektar veština, navika i stavova koji olakšavaju funkcionisanje đaka u školi, poslu i životu. Ovde se govori o sposobnostima kao što su samosvest, socijalna inteligencija, istrajnost, motivacija i ostalo.
Tehnologija može i mora biti moćno sredstvo za transformaciju procesa učenja. Ona može promeniti odnos između učitelja i učenika, unaprediti pristup edukaciji i saradnji, povećati jednakost i pristupačnost i prilagoditi iskustva tako da odgovaraju svakom đaku.
Autor: Nevena Jovanović
Izvor i foto: tech.ed.gov