U okviru konferencije European Youth Conference on Internet as a Commons and the New Politics of Commoning, koja se od 19. do 21. maja održava u Beogradu, SHARE Fondacija će predstaviti najnovije istraživanje SHARE Lab-a o tome kako su naši podaci, ponašanje i postupci sakupljani, čuvani i analizirani na Fejsbuku. Prezentacija počinje u petak 20. maja od 22h u klubu Ciglana, Slanački put 26. Prevoz do “Ciglane” za sve zainteresovane je obezbeđen sa Trga Republike u 21.30h.
Na Fejsbuku se sakupljaju naše intimne komunikacije, interakcije sa prijateljima i porodicom, kao i životne aktivnosti, koje se potom pretvaraju u proizvode koje Fejsbuk prodaje radi personalizovanog oglašavanja. Unutar tih nevidljivih zidova, algoritmi u svakom trenutku određuju koje informacije će se pojaviti u vašoj info-sferi, odnosno koliko će prijatelja na Fejsbuku videti vaše postove, koji sadržaj će postati deo vaše realnosti, a šta će biti obrisano, odnosno cenzurisano. Jasno je da ove nematerijalne “fabrike” generišu ogromne količine novca i moći svojim vlasnicima.
Posle predstavljanja istraživanja o Fejsbukovoj “algoritamskoj fabrici” na istom mestu počinje žurka “Internet music party – insideout algorhythms”.
SHARE Fondacija, Fondacija Hajnrih Bel, Institut za političku ekologiju iz Zagreba i Zelena evropska fondacija organizuju omladinsku konferenciju u čijem fokusu je Internet kao javno dobro, odnosno koncept dobara u opštoj upotrebi (The Commons) u digitalnom dobu.