Kada se pojavio Bitly, program za skraćivanje linkova, Tviteraši su bili posebno srećni. Nije više bilo potrebe skraćivati rečenice zbog toga što želite da šerujete i neki link u svom tvitu. Odete na sajt, kopirate link i dobijete njegovu skraćenu verziju, koja takođe vodi na originalnu.
Bitly je do sada “skratio” preko 26 milijardi linkova. U međuvremenu, sajt je razvio svoju ponudu, pa registracijom dobijate i druge mogućnosti, da optimizujete linkove za sve platforme na koje ih šerujete, ali i da pratite kako se vaš link razvija, tj. da dobijete potpunu analitiku. Bitly su, nakon Tviteraša, koristili i portali za šerovanje na društvene mreže.
Mark Džozefson, Bitly CEO, govorio je nedavno o usponu, padu i ponovnom usponu svog projekta. Kako navodi, prekretnica je bila 2011. godina, kada je sajt bio veoma popularan, mesečno su skraćivali milione linkova. Rasli su kao ludi. Ali, problem je bio što su stvorili alat koji skoro svi koriste, ali nisu izgradili održivo poslovanje. Nisu izgradili neki biznis uopšte. Tržište je preplavila konkurencija, među njima i sam Twitter sa svojim t.co.
U tom periodu pokušali su svašta, Bitly Pro za blogere i izdavače, Bitly TV, novinske aplikacije, Bitly za emocije, ali ništa se posebno nije promenilo.
Ono što je ustvari bilo bitno, kao i za svaki biznis, to je da donesu odluku o tome šta žele da rade. Izgradili su premium Bitly verziju, danas poznatu kao Bitly Enterprise i tome se posvetili, kao jezgru svog poslovanja.
Do kraja 2014. izgradili su pravi biznis sa premium verzijom, a besplatna baza je nastavila da raste iz meseca u mesec. Profitabilnost, po prvi put, postigli su u 2015. godini i godinu završili sa 80 zaposlenih.
U 2016. za sada imaju preko 1.000 klijenata. Iako su za većinu drugih korisnika ostali samo sajt za skraćivanje linkova, to nisu za svoje klijente i to je ono na čemu je bilo potrebno godine da bi se postiglo. Ono što je bilo “kratak link za Tviter” pretvorilo se u mnogo više.
Izvor: thenextweb.com